2011. május 30., hétfő

Sajt-túra a konyhában :)

Újra ráfanyalodtunk egy kis saját készítésű finomságos sajtra, mert ugye az üzletekben ilyet nem is árulnak :) Na de az én konyhám az olyan, mint a Fehérvár Áruház: - "Itt mindíg történik valami" --- húúú azt hiszem erre a szlogenre valószínű, hogy csak az én korosztályom emlékszik. Nem baj, legalább, aki "szemtelenül" és sokkal fiatalabb, mint én, most megtudhatja :) :) - mit is? - hát csak azt, hogy egyszer én is voltam fiatal :) :)
..... hogy ez a múltszázadra tehető??? - és aztán ? - érdekel ez valakit ? Óhh igen! - engem :) :)

Egyszóval azt történt, hogy ház urával külön utakon jártunk és mindketten bevásároltunk, s természetesen mindketten vettünk 1-1 rud, egyenként úgy kb 2,5 kg trappista sajtot, s így elmondhatom, hogy most nálunk van a sajtgyáros kaják tömkelege. Igy született meg újra a mi nagy kedvencünk a kevert sajt, aminek hozzávalói a következők:

30 dkg trappista sajt,
30 dkg eidami sajt,
30 dkg füstölt (bármilyen) sajt,
1 teáskanál köménymag,
2 dl tejszín,
1 késhegynyi szerecsendió (reszelve)
1 csokor petrezselyemzöld (én jobban szeretem ebbe a fajta sajtba a szárítottat)
6 óriási cikk zúzott fokhagyma.
Só (ha szükséges) -- kóstolás kötelező !! - mert a sajtok is sósak.
3 evőkanál étkezési zselatin 1 dl vízben feloldva.


A sajtokat összereszelem egy nagyobb edénybe. A tejszínt felteszem melegedni és belerakom a lereszelt sajtokat. Amikor már olyan jó nyúlós lesz hozzáadom a beáztatott étkezési zselatint, majd  félrehúzom és  sorjában a fűszerek következnek. Ha ezzel készvagyok, akkor  jócskán összekeverem. KÓSTOLOM !!!! Ehhez kellett egy csipetnyi só.
A formát folpackkal kibéleltem, belekanalaztam  a masszát és pár órára hútőszekrénybe tettem.

Nekem ez a fokhagymás jön be a legjobban, bár az ízesítésnek csak a képzeletünk szab határokat. Jaaaa! és még mindíg van másfél rúd trappista sajtom :)

- o - o - o - o - o - o - o -

OFF: Még mindig csak egy-két blogra tudok bejutni, akihez még annyira sem tudok bemenni, hogy kommenteljek, elnézést kérek, de naponta végig kuksizom mi finomakat süttök-főztök.

Ami még ty@r@bb, hogy saját blogomra sem tudok mindig bejutni :(

Jó lenne már, ha a blogspot rendet tenne a saját portáján. Reméljük  hallják a segélykiáltásainkat?!!! vagy nem ? !!

GIZUSOM ! Hozzád még a "nagykapud" is hétlakat alatt van zárva, pedig hogy elcsórtam vóna azt a földieper tábládat :)

2011. május 29., vasárnap

Sajt-krémleves

Pár nap sajtos történet eleje, ami a sajt-krémlevessel kezdődött.

Hozzávalók:

4 dkg vaj
1 púpozott evőkanál finomliszt
8 dl húslé
15 dkg reszelt füstölt sajt
2 dl tejszín
1-3 huzás szerecsendió (vag őröltből egy késhegynyi)
1 késhegynyi fehérbors,
1 levél medvehagyma nagyon apróra vágva
4 vékony szelet pirított kenyér

Elkészítés:

A vajból, lisztből nagyon világos rántást készítek, s a húslével felengedem. Habverővel többször megkeverve  fölforralom, a sajtot lereszelem, s  beleszórom a levesbe. A nagyon apróra vágott egy levél medvehagymát belekevrerem a levesbe (ez helyettesíti a fokhagymát)  Tejszínnel dúsítom,  szerecsendióval, fehérborssal  fűszerezem,  s ha kell, utánasózok. A leves tetejére apró kockára vágott pirítoskenyeret teszek, s így tálalom.


A medvehagymából még tehettem volna bele, mert valahogy ez az egy levél elveszett a levesben, de az ízét nagyon jók kiadta.


2011. május 27., péntek

Mire jó még a muffintészta...........

Nagyon megtáltosodtam muffin sütésben, ezét aztán jó nagy adagot kevedrtem be, mert adott volt a narancslekvár és nem akartam már egy fél üveggel megintcsak elrakni.

Kisütöttem 24 db muffint, de még legalább 20 db-ra való nyers tészta maradt. Már nem volt kedvem muffinozni, ezért elő a sütőkerettel. A legkisebbre állítottam, sütőfőliát tettem a tepsire, úgy rá a keretet és belekanalaztam a NARANCSLEKVÁROS MUFFIN résztáját



30 percig, illetve tűpróbáig kell sütni. Miközben sült a tészta, addig a hütőszekrényben pihenő 7 db tojásfehérjét pici sóval, édesítőszerrel és egy kevéske ecettel kemény habbá vertem.



A tésztát sülés közben kb a 25. percnél kivettem, rákanalaztam a tojásfehérje habját és levettem a sütő hőfokát 150 fokra, s itt szárítottam még kb 10 percig a tészta tetején a habot.


A muffinszelet így nyerte el kellő fomáját és a saját tetszésünket. Mint már írtam: ebben sem csalódtunk :)

2011. május 26., csütörtök

Narancslekváros muffin

Sok a narancslekvárom - állapítottam meg a kamra ajtajából a polcra tekikntő szemeimmel :) Mit is lehet ilyenkor csinálni? nem mást, mint kitalálni, hogy a muffin tésztájába csak úgy szépen belekanalazni :)  S micsoda ízek jöttek elő ??? hmmmm !!!


Hozzávalók:
50 dkg liszt
10 dkg cukor
10 dkg olvasztott vaj
1 csomag sütőpor
2 tojás
3 dl tej
5 nagyobb méretű evőkanál narancslekvár

Az összes hozzávalót egy tálban összekevertem és máris pakoltam a papirkapszlikba. Természetesen előtte a sütőt bekapcsoltam, majd 180 fokra levettem a hőfokot és 20 perc alatt készre sültek a muffinok. Istenien adta ki a narancslekvár ízt.

 

Ugyanebből a tésztából mindjárt másnap még egy jó nagy adagot bekevertem, s a húsvét óta magányosan a polcon árválkodó nyuszi tojásokat belereszeltem.
Ebben sem csalódtunk.

Ebből a mennyiségből 24 db óriási muffin készült.


"Apa" állítólagos fogyókúrájába - a kávéja mellé - teljesen beleillik :) :) Hát ha Ő így gondolja ? ! Tegye. Nekem nem nagy probléma megsütni.

Nagyon bejött nálunk a muffin tésztába rakott lekvár, azóta már almalekvárral is kipróbáltam. Eszméletlen finom.

S jön majd egy következő süti, ami szintén ebből a muffin tésztából készült, de egészen másképp. Az is sikert aratott :)

2011. május 25., szerda

Krémes

Ez a krémes úgymond a "leveles tészta" hangosan kimondott szüleménye :) Nos hogy értsétek is: említettem apának, hogy a fagyasztóban van még leveles tésztám és abból szeretnék kifliket csinálni, mire Ő: na én abból nem eszem.......................... én meg jól bepörögtem, miaz, hogy nem eszik. Igenám, de akkor már egy tepsi lekváros kifli ki is sült.
Vettem egy 180 fokos fordulatot, a maradék leveles tésztát ketté osztottam, kinyújtottam, tepsi hátuljára ráterítettem és pár perc alatt lappá sütöttem.
Na most jött ám az én nagy gondom, mert a további elképzelés a krémes volt, de vajon van-e minden itthon hozzá?  Ha nem is éppen úgy, ahogyan én elképzeltem, de megvalósult, elkészült, elfogyott.
A legvégén megírom a levelestészta-félreértést :))))

 

Egy adag leveles tésztát amelyett ITT lehet megtalálni  (kb 30 dkg volt) ketté vágtam, kinyujtottam, tepsi hátuljára tettem és 7 perc alatt készre sütöttem.

Főzés nélküli vanilia pudingporból 3 csomaggal kikavartam, ebbe persze tettem egy kevéske -langyos vizben áztatott- zselatint. (féltem, hogy a puding nem fog megállni a tésztán)

Tejszínem nem volt, viszont egy adag hulala árválkodott a hütőben, amit gyorsan -3 perc alatt- felvertem, s máris kezdődött a munkamenet.

Az alsó tésztára rákentem a pudingot, majd a tetejére a húlalát. Az előre felkockázott második lapot szépen sorban ráraktam a tetejére, majd porcukorral megszórtam.
Voaaalaaaaaaaa ---- elkészült a krémes.  Tovább tartott leírni, mint elkészíteni :)




S akkor jöjjön a sztori a levelestésztával: Annak rendje, módja szerint megebédeltük a jó kis gulyás levesünket, s hoztam utána ezt az "aprócska" tálca krémest.
Apa szemei akkorák lettek, azt hittem elgurulnak. Azt tudni kell, hogy egyszerüen imádja. A lányokkal összekacsintottunk, s szinte egyszerre mondtuk, hogy "Papa Te ebből nem ehetsz" .... mert ???? kérdezte !
Válaszunk: hááááát nem is olyan régen még azt mondtad, hogy Te meg nem eszed a levelestésztát. Azt nem is, mondta a papa, de a krémest igen!!!
Ő ugyanis azt hitte, hogy a boltban vásárolt hajtogatott levelestésztáról volt szó, de azt ne kérdezze meg senki, hogy miért nem szereti. Csak úgy, mert ha nem tud róla, akkor azt is megeszi. :)
Teljesen megnyugodott, hogy s SAJÁT KÉSZÍTÉSŰ VAJAS TÉSZTA volt a kiflik és a rétes alapja.
Óriási örömujjongások közepette falatozták be a krémeskockákat, s komolyan mondom, hogy a jó kis kiadós leves után alig marat a tálcán.

2011. május 24., kedd

Jártam Nálatok...................

Most már annyira feldühített a dolog, hogy úgy döntöttem: írok róla. Hetek óta valahogy el vagyok varázsolva és nem nagyon jutottam blog közelbe, de azért néha-néha egy-egy helyre bekukkantottam. Egyszer-egyszer nem sikerült bejegyzést hagynom, de akkor még nem is gondoltam arra, amivel most már szembesültem is.

A saját blogomra sem tudtam belépni, még most is gondjaim vannak vele. Tegnap este aztán megtáltosodott a rendszer és engedett jó pár posztot megírni.

No ezen felbuzdulva a mai napot arra szántam - gondoltam megjavult a helyzet - hogy végigjárom a kedvenc blogjaim, mert már mindenki azt hiszi, elvesztem.

Jöjjenek a képek és meséljenek helyettem is -



Ma egyetlen blogra  sikerült belépnem és megjegyzést hagynom. A fenti képeket már csak azért is fotóztam, mert egyszerüen nem akarom elhinni, hogy hetek óta ezt csinálja velem.  Szerintetek ? - mi lehet a probléma ? - Ti jártatok-e már így ????

A megjegyzés leírásáig enged, de aztán sehol semmi, s nem is továbbitja.

Itt kérek elnézést tőletek, de rajtam kivülálló okok miatt nem tudlak benneteket "csak" látogatni, de bejegyzést nem tudok hagyni.
Remélem, hogy ez a rendkivüli helyzet hamarosan helyreáll és akkor találkozunk a blogjaitokon.

Addig is megyek hozzátok, de a kézjegyem otthagyni nem tudom.



2011. május 23., hétfő

Spárga, csak így egyszerűen :)

Spárga, csak így egyszerűen, merthogy spárgalevesnek indult, aztán sikrűlt úgy besűrítenem, hogy nem is tudom mi lehetne a neve :)

Spárgamártás ? óóóó de rondán hangzik !!!!!! --- spárta bacon-nel --- s ennyi az egész


Fél kiló zöld spárgát megtisztítottam, fejét letörtem, a többi szárát feldaraboltam. Egy kisebb lábasban vizet tettem forrni, majd egy jó közepes krumplit felkockázva, és a spárga darabokat beletettem főzni. Kevés sót adtam hozzá, s egy evőkanál sómentes házi ételízesítőt, amibe mégcsak tartósítószer sincs. A spárga fejeket egy külön edényben roppanósra főztem.

Amikor a krumpli és a spárgaszárak megpuhultak, hozzáadtam 3 dl tejszínt és egy botmixerrel összekevertem.


Tetejére baconszalonna csíkokat sütöttem ki. Isteni sűrű spárga ételünk készült, s egytálételként fogyasztottuk el, miután jó laktatóra sikerült. Krémlevesnek sűrű volt, ezért aztán csak később ettünk hozzá egy fincsi kis muffint, aminek a receptje ezután következik :-)

Medvehagymás spagetti és egy kis rózsacsokor :)


Igy készül ez az egyszerű medvehagymás spagetti.

40 dkg liszt,
4 db tojás,
2 evőkanál olaj,
1 teáskanál só.
15-20 levél (méretétől függő) medvehagyma apróra vágva.

A késes robotgép 2 perc alatt ekkora gombócot formál a fenti hozzávalókból




A vizet gyorsan felteszem forrni, mert már a nyujtás és a vágás következik. Amig a tésztákat a gép kinyújtja, majd elvágja, addig a víz -amelybe kevés sót és kicsi olajat is teszek - felforr és már a tésztaszürőbe potyogó elvágott tészta a lobogó vízbe landol.


Tulajdonképpen egy ekkora adag tészta elkészítése a gyúrástól a kifőzésig -ha jól megszervezzük - fél órát vesz igénybe.

S akkor ennek örömére megmutatom a házunk tájának első részét, ahol a rózsák uralják az ablak előtti részt. Az udvar hátsó része majd egy másik alkalommal. Ott ugyanis a muskátliké és a magastörzsű rózsáké a főszerep :)








Rakott palacsinta

Ez a hévége a válogatós hétvége volt nálunk. Két gyönyörűséges unokánk egész hétvégén péntektől-vasárnapig nálunk voltak.
Mi is jöhetett sorba a főzésnél, mint egy jó gulyásleves, s hozzá egy jó kis rakott túróspalacsinta. Igenám, de itt is ki kellett hagyni egy-két dolgot, pl: a mazsolát egyik gyerek sem szereti, így aztán az nem is került bele. Gondoltam, na akkor megspékelem jócskán citromhéjjal, hááááát az meg nem vót itthon. Ill. a fagyasztóban van mindíg pár darab, de annak a héját nem lehet lereszelni, na meg egyébként is az összes reszelőnk felmondta a szolgálatot.

Na de azért nem volt ám panasz erre a kis rakott palacsintára :-)


Annak rendje-módja szerint fele tej- fele buborékos ásványvíz, tojás, só hozzáadásával sütöttem 16 db palacsintát.
1 kg turóhoz hozzákevertem 4 db óriási házi tojást, és annyi édesítőszert, hogy nagyon kellemes íze legyen, no és egy kis (2 teáskanál) házi vaniliacukrot.
Ezzel a turóval egyenként megtöltöttem a palacsintákat.
Egy -erre alkalmas- tepsit kikentem vajjal, hosszában, majd keresztbe leraktam a megtöltött, feltekert palacsintákat.
Tetejére fél liter tejfölbe 2 teáskanál vaniliacukrot, 4 tojást, kevés édesítőszert elkevertem, s ezt rácsurgattam a palacsintákra. Előmelegített sütőben kb 30 perc alatt szép pirosra, jó lazára sült. 

Aki kért a tetejére, még kapott vaniliás porcukrot.

Ha eper, akkor desszert - ha desszert, akkor eper :-)

Valani desszertre vágyott a "csapat", de nem süteményre. Sütemény sütés elhalasztva mai napra, de az majd holnap jön :)

Ehez mégcsak főzési tudomány sem kell, csupán

2 liter szénsavmentes almalé, 2 nagyobb alma, 3 fél őszibarack befőtt, és leve,  fél kg eper,  (nálam egy kiló volt, amig hozzá nem fogtam megmosni) :)
étkezési zselatin.


Az almalevet meglangyosítottam és a zselatin port (tasakon lévő leirás szerinti mennyiséget)  elkevertem benne.
Amikor már majdnem kihült, akkor a poharakba egy fél merőkanálnyit belemertem és hütőszekrénybe raktam, hogy megdermedjen. Addig a gyümölcsöket megmostam, felkockáztam.

A megdermedt almalére ráhalmoztam a felkockázott gyümölcsöket és a félbevágott epret, majd a mardék lébe belekevertem a dobozban megmaradt őszibarack befőtt levét. Ujra meglangyositottam egy kicsit, hogy keverhető legyen, s szépen rákanalaztam a gyümölcsökre. A pohár szélén lévő epreket belemártottam a zselatinos gyümölvs-lébe. Ujra hütőszekrénybe raktam, s kb 1 óra mulva már fogyasztaható is volt.

A színösszeállításhoz egy kis kivi hiányzott, de az nem volt itthon. No majd legközelebb :)

Legközelebb ha készíteném, akkor nem poharakba, hanem inkább egy őzgerinc formában kezdeném rakni a hozzávalókat. Kiborítva szépen lehetne szeletelni, s talán még gusztusosabb is lenne :)

Vegyeskerék reszeltsajttal - akár pizza is lehetne

Ez az esti "főnyeremény" akár pizza is lehetne, de nem az, mert eleve nagyban elkerültük a pizzaszószt, no meg még egy , s mást, merthogy négyen voltunk, s négyféle képpen kellett elkészíteni, mert volt aki, ezt, volt aki azt, volt aki egyiket sem szerette a feltétek közül, így aztán felesben változott a rátétek, töltelékek összetétele.

Csak a tészta receptjét fogom leírni, mert ami rákerül, azt már csak a hütőszekrény tartalma és a fantáziánk szabja meg.

A tésztához:   (egy óriási kerékhez) én a duplájából csináltam, mert ismervén az étvágyakat, igy jobban jártam, ha egyszerre elkészül, bár bevallom, hogy csakis az egyik karikát tudtuk megenni vacsorára.





25 dkg liszt
1 evőkanál olaj
1,25 dl langyos víz
1,5 dkg élesztő
1 csipet cukor
1 mokáskanál só


Az egészet a robotgép összekeverte A legkisebb kelesztőtálba tettem és 30 percig langyos helyen kelesztettem.



A megkelt tésztát kétfelé vágtam és a két kerek pizzasütőre terítettem. Széleit lehuzogattam a sütő szélén túl. A legszélére nagyon vékony sajtcsíkokat terítettem, majd a lehajtó tésztával betakartam. Ez azért kell, mert sülés közben a tészta soha sem fog kiszáradni. Még másnap is (ha marad) nagyon puha.


A rátétek különbözőek voltak, de alapból egy jókora husos szalonnából egészen vékony szeletkéket szeltem, amit félig kisütöttem, majd kiszedtem a zsirjából. A zsíron megpirítottam 4 szál új lilahagymát karikára vágra, 1 doboz gombát, 4 pár füstlit, 2 csomag selyemsonkát csíkokra vágra. Semmit sem sóztam meg, mert a szalonnal eléggé megadta a sós ízt.
Főtt tojást tisztitottam, ezt is tetszés szerint. s elkezdtem személyre szabottan rakni a tésztára a töltelékeket.

Az egyik óriáskerék felére gomba nélküli töltelék ment, tojáskarikákkal, míg a másik felére gombás és tojáskarika nélküli.

A másik óriáskerékre már teljes egészében gombás, sültszalonnás alap került , de egyik felére tojáskarikák, másik anélkül kapták meg a tölteléket. Hát hiába,négyen voltunk, négyféle képpen szerettük volna elfogyasztani. Igy mindenki jól járt.

A tetejére reszelt sajtot szórtam és előmelegített sütőben 20 perc alatt 160 fokon szép pirosra sült. Az alja egészen vékony ropogós, mig a széle jó kis dundi, belsejében lapultak a sajtcsíkok és finom puha lett.


A nagyevő társaság este vacsorára csak az egyik óriáskarikát tudta elfogyasztani. A másikat szépen becsomagoltuk és reggel megreggeliztük egy jó forró te kíséretében.


Nem nagyon látszik,illetve nem nagyon vehető ki a mérete, de egy nagyon-nagyon nagy, óriási nagykerék, na és a szélében a sajtcsíkok ???? húúúúú de imádni való :)


Ez maradt meg reggelire. Kicsit a mikróban átmelegítettük, s máris ujra degeszre ettük magunkat. Nesze Neked Norbi torna :) :)

2011. május 18., szerda

Medvehagymás gombás spagetti

Még meglapult pár levél medvehagymám, s gyorsan fel is kellett használni, igy került sor egy adag házi medvehagymás spagetti készítésére, amit aztán gombával, bacon szalonna szeletekkel és gombás-sajtos szósszzal fogyasztottunk.

Először a tésztát készítettem el.
4 db tojást,
40 dkg lisztet,
csipet sót,
2 evőkanál étolajat
15 db medvehagyma levél (apró vágva)

a késes robotgépbe tettem s pár perc alatt egy jó nagy gombóc zöld tésztám született. Aztán a tésztanyújtó kézikészülékemen volt a sor, de ekkor már a vizet is feltettem melegedni.

A tésztákat a géppel kinyujtottam, majd vágtam, s a már ekkor lobogó sós, kissé olajos vizben 6 perc alatt kifőztem, majd leszürtem.

1 fej fehér hagymát apróra vágtam s kevés olajon megfonnyasztottam, majd belekerült a vékonyra szeletelt gomba, kevés fehér bors és egy kevéske piros fúszerpaprika. Fedő alatt puhára pároltam.

A bacon szeleteket apró csíkokra vágtam és egy serpenyőben átforgattam.

Mártás készítés:

A dinsztelt gomba felét felöntöttem 2 dl húslével, majd 2 dl tejszínnel és 10 dkg reszelt  füstölt sajttal besűrítettm és botmixerrel összekutyultam.


A zöld spagettikre szedtem a sajtos gombás mártást, a bacon, valamint a gomba szeleteket. Hát mit is mondjak ? Jót ettünk :)

2011. május 17., kedd

'A' Kalács

Erről a kalácsról annyi, de annyi jót lehetne írni, hogy az el nem mondható, illetve csak annyi, hogy egy hét alatt háromszor kellett megsütnöm, mert valahogy amikor kijött a sütőből - talán az illatra ? - de azonnal betoppantak apró porontyaim és mellé a nagyapjuk itthon, mint kalácsevő, hogy nem sok ideje volt néha még kihülni sem.
Persze nem csak írni kell erről a kalácsról, nem csak enni, hanem a tésztáját csodálni. Nekem még soha sem sikerült elszurni ezt a receptet, Na!!!!! legalább ezzel az egy dologgal már dicsekedhetek is :)
Ezt bárki, aki eddig félt a kelttésztáktól, a kalácssütéstől - bármikor megsütheti, nem fog csalódni benne.



Biztos sokan ismerik e receptet, de azért hátha téved erre egy újonnan belépő emberke, akinek még talán ez is új, ezért leírom, hogy miből is állt össze e csíkos költemény :)

Hozzávalók:
60 dkg liszt,
4 dl tej,
4 dkg friss élesztő
csipet só,
3 tojás sárgája,
3 evőkanál cukor (nálam 1 kupak édesítőszer, ami 10 dkg cukornak felel meg.) Édesítő ITT
2 evőkanál étolaj, (vagy vaj, vagy margarin)
1,5 evőkanál holland kakaópor

Elkészítés

A kakaó kivételével mindent beletettem a dagasztó gép edényébe, jócskán -kb 10 perc alatt- megdagasztotta.
Ekkor kettévettem a tésztát, egyik felét visszaraktam a dagasztó gép edényébe, hozzáadtam a kakaót és addig keverte, amíg mindenütt szép barna lett a tészta.

A fehér és a barna tésztából gombócot formáltam és egy tiszta ruhával letakarva gyúródeszkán kelesztettem 30 percig.
Ekkor mindkét színű tésztát egyforma nagyságu téglalapra kinyújtottam, egymásra helyeztem őket, s mint egy bejglit feltekertem. Kétoldalról kezdtem a tekerést egészen addig, amíg a közepénél összeértek. Ekkor lett egy hosszú rudam, amit kettéhajtottam és tekertem rajta kettőt-hármat.

Kihuzható tepsibe raktam, még 20 percig kelesztettem. Tojásfehérjével lekentem. A sütőt előmelegítettem és 180 fokon kb 25 perc alatt készre sült.

(Itt egy óriási bociszem) :-)

Ujra megjegyzem, hogy az én sütőm sokkal alalcsonyabb hőfokon és sokkal rövidebb idő alatt süt, mint egy átlag sütő, ezért érdemes figyelembevenni, hogy kinek-kinek a sütője hogyan süt.

2011. május 15., vasárnap

Pulykaragu mexikói körettel

Majdnem maradékok felhasználásával készült ez az egyszerü, de számunkra nagyon fincsi ragu. Két kisebb szelet pulykamell maradt egy előző sütésből, de így önmagában már nem biztos, hogy elég lett volna két adagra. A köretet meg nem volt nehéz kitalálni, mert egy fél zacskó előfőzött rizs a maradékok listáján szerepelt. No ehhez kellett egy kis zöldborsót, főtt kukoricát, zöldségeket, 3 kicsike apróra szelt gombát megpárolni, s máris elkészült.

A pulykamell szeletet apró kockára vágtam. Szintén apró kockára vágott fehér hagymát kevéske kacsazsíron megfonnyasztottam, a húst beletéve fehéredésig pirítottam, majd 2 dl húslével felengedtem, sóztam, borsoztam  és puhára főztem. Ezalatt az idő alatt a zöldségeket - zöldborsó, kukorica, sárgarépa, fehérrépa, 3 kisebb fej gomba- megpároltam, összekevertem a rizzsel, s máris -tálalásra- készen állt az alíg fél óra alatt elkészült fincsi és egyszerű ebédünk.

cukormentes őszibarack befőttel fogyasztottuk

Apa készítette sorozat III.

Ezek a képsorok még mindíg a húsvéthoz kapcsolódnak. Ezt a húsvéti sonkát így vagy nagyon jól lehet elkészíteni, vagy nagyon el kell szúrni -mint mi ebben az esetben- hogy füstölt hátsó csülök helyett házi füstölt kötözött sonkát vásároltunk. Minden eszünkbe jutott, hogy minél egyszerűbb legyen az elkészítés és hogy csontozni se kelljen a csülköt s így  arra az elhatározásra jutottunk, hogy most sonkát veszünk. Csak azzal nem számoltunk, hogy az így írtó száraz.
Na de nálunk lehetetlenség nincs, a tehetetlenség pedig nem itt lakik nálunk :)


Még időben visszamentünk ahhoz a családhoz ahol vásárolni szoktuk a "disznóságokat" és friss vágásból hoztunk isteni finom bőrkét, amit a szalonnáról úgy egyben lefejtettek, s ezzel meg is oldolttuk, hogy a sonkánk nem lett száraz, csak azt kellett kitalálni, hogyan is fognak ezek müködni egymás mellett a sonkaprésben, de ezt is megoldottunk.

A bőrkét külön főzte meg Apa, s külön egy kuktában a kötözött sonkát, majd hagyta teljesen kihülni.

Amikor már kihültek: a bőrkével szépen kibéleltük - ekkor már nem volt sonkaszag a konyhába és én is kimerészkedtem - a sonkaprést, s szépen kezdtük beleszeletelni a kötözött száraz sonkát. A szelet sonkák tetejére mindíg jött egy sor bőrke, majd tovább folytatva a sonkával mindaddig, amíg tartott mindegyikből.
Amikor a sonkaprés megtelt, a tetejét is beborítottuk bőrkével, leszorítottuk, s hagytuk, hogy szépen nyomja össze a sonkát. Időnként egy kis levelet leöntöttünk róla, s egy fokkal a prést mindíg lejebb szorítottuk.




Na???? milyen lett ?????


Paradicsommal, zöldsalátával egy isteni húsvéti fogás, de mi ilyen préselt sonkát - füstölt hátsó csülökből - nagyon sokszor szoktunk készíteni, nem kell ahhoz, hogy éppen húsvét legyen :)

Édes élet cukor nélkül :-)

Már nagyon sokszor olvashattátok, hogy én nagyon kevés cukrot használok a konyhában, illetve a sütés- főzés során. No most az elmult időszak mégjobban megerősített abban, hogy még azt a keveset is -amit eddig használtam - arról is le kellett mondani, s így aztán teljes mértékben áttértünk a cukormentes Édes Életre:-)
Nagyon sokan kérdezték már, hogy mi az az édesítő, amit cukor helyett használok, s aminek ízét abszolut nem lehet kiérezni az ételekből, süteményekből.

Bemutatom a két ugyanazon terméket:

A bal oldali lapos flakkonban van 1.200 db pötty, ami iszonyatosan sok, ára kb 300 Ft körül van, de én mindíg akkor vásárolok be belőle, amikor akciós, s így minden alkalommal flakkononként 100,- Ft-tal olcsóbban jutok hozzá. Megveszek egy évi adagot és nincs gondom tovább. Ennek az éves mennyiségnek az árából kb 5- kg cukrot tudnék vásárolni. S mennyi is az ??? háááát ha sütünk- főzünk cukorral, akkor akár egy hónap alatt is elfogyhat. Igencsak meggondolandó hogy a káros répacukrot tömjük magunkba, vagy megalkuszunk -a nálam kényszerből- a pöttyökkel, amit mi ráadásul nagyon szeretünk.

A másik, ugyanazon termék COLOGRAN folyékony édesítő, ugyanazt a célt szolgálja, de én a folyékonyat a süteményekbe jobban szeretem használni, mint a pöttyöket. A folyakékony édesítőnek a tetején van egy kis mérőkupak, amely be van vonalkázva  ml és dekagramm-os beosztással. Egy ilyen picike kupaknyi édesítőszer megfelel 10 dkg cukornak.
Arra kell odafigyelni, hogy a cukornál sokkal édesebb, tehát én sokkal kevesebbet teszek a süteményekbe, ételekbe, mint amennyi cukrot a recept előír. Természetesen ez ízlés kérdése.

Nincs mellékíze, kitünően lehet vele sütni, főzni, s ráadásul egészséges is. Én már sok évtizede használok édesítőszereket, de ez vált be a legjobban. Ajánlom bárkinek, miután gyerekek is korlátozás nélkül fogyaszthatják.



2011. május 9., hétfő

Mogyoróvajas keksz

Családfő állítólag leszokóban volt a kávéról egy időben, -nem is olyan régen- Azaz nem ám a mindennapi reggeli-déli-délutáni kávéjáról, csak a délutánit hagya el, s azt is elhatározta, hogy többé nem fog kekszeket fogyasztani a kávéja mellé, mert hízlal, s így akkor fölöslegesen tornázik nap, mint nap.

Én szót fogadtam, s nem is sütöttem egy ideig kekszet a kávéjához. Igenám, de meggondolta magát, és mégiscsak visszatért a jól megszokott délutáni kávéhoz is, s ráadásul egyre sűrűbben mondogatta, hogy hiányzik mellé a keksz.


Nem volt mit tenni, mint terepszemlét tartani a kamrában és a fellelhető hozzávalókat összeszedni. Még LIDL-s időszakból -az amerikai hetek idején- vásárolt mogyoróvajból két üveg árválkodott a polcokon.  (egyiket használtam el)
Nem is volt kétséges, hogy ebből fog készülni a kávéjához a mogyoróvajas sütike :)

S hogy mindjárt úgy kezdjem, hogy holnapután ne kelljen ujra gyakorolni a keksz formázást, háromszoros adagot készítettem. Jó sok lett belőle. Sülés/- hűlés után azonnal mentek a tároló dobozba, és onnan eszegeti a kisajátított kekszeket. Meg kell mondanom, hogy már nem először sütök mogyoróvajas kekszet, de ez sikedrült eddig a legszebbre, a legfinomabbra.

Hozzávalók egy adaghoz   (én a háromszorosát gyurtam be és sütöttem ki)

15dkg sima liszt

12 dkg cukor (nálam folyékony édesítőszer)
10 dkg puha vaj
1 csomag vaníliás cukor
5 evőkanál mogyoróvaj
1 tojás
1 csipet só
2 evőkanál tej
fél teáskanál szódabikarbóna
fél teáskanál sütőpor

Elkészítés:

Az összes hozzávalót a robotgép összekeverte, s máris adagolhattam a tepsire. (75 db készült ebből az adagból)A sütőt bekapcsoltam maximumra, s amig a tészta elkészült addig el is érte a kivánt hőfokot.

a tepsi hátuljára terítettem a sütőfóliát és először a kekszkinyomóval próbálkoztam, de alég lassúnak tünt a munka, igy két tepsi után kis gombócokat gömbölyítettem, majd a tepsire téve egy villával ellapogattam őket, így mintát is kaptak.

160 fokon 10 perc alatt készre sült. Rácson kihült és indultak a tároló dobozba.