2017. szeptember 29., péntek

Cukkini-karfiol "sajt"

Nálam is elkészült az első növényi "sajt" 
Nagyon régen keresem, körözöm a violife sajtot, de a mi kis városunkban, és a környékünkön sem találtam rá. Interneten megrendelni nem lehet, mert a nyári melegre való tekintettel nem szállítanak, miután nem tudják biztosítani a megfelelő hűtést. 
Így aztán nekiláttam.................... Mit mondjak? - nem bántam meg. Igaz, hogy messze nem igazi sajt ízű, de hogy nem először készült, az is biztos. Persze elegendő lesz legközelebb a fele mennyiségből is, mert ez egy hatalmas adag. (azért biztos, hogy nem fogjuk kidobni, el fog fogyni) S még tovább fogom fejleszteni, mert ezután jönnek majd a színezések, a kicsit fűszeresebbek. 



Hozzávalók:

440 g tisztított cukkini
180 g karfiol
500 g víz
160 g kókusz krém
20 g himalája só 
60 g étkezési zselatin

Az  elkészítése nagyon egyszerű és nagyon kevés munka van vele. Mindent elő kell készíteni és csak akkor hozzáfogni, mert pillanatok alatt elkészül. 



Fogalmam nem volt milyen ízűnek kellene lennie, de a fenti hozzávalókat adtam hozzá. Amikor elkészült és mielőtt formába öntöttem megkóstoltam. Majdnem rosszul lettem, mert olyan sósnak bizonyúlt.....................
De minden jó, ha a vége jó................... 



A cukkinit megtisztítottam, a karfiolt megmostam. Elővettem Bözsit a Rabszolganőt és elkezdtem belerakni a zöldségeket. Felöntöttem a vízzel, megsóztam. és beállítottam a gépet 100 fok 15 percre, 3 fokozaton.



Amikor az idő lejárt, 5 másodperc turbó fokozatra kapcsoltam, majd hozzáadtam a 3 csomag (összesen 6 g) étkezési zselatint és újra 2 x 5 másodperc turbó fokozattal elkevertem. 


A formákat: 

1 db tupperware kiöntő forma,
1 db jó nagy fagyis kehely és 
4 db szilikon muffin forma

vízzel kiöblítettem, beleöntöttem az összeturbózott krémszerűséget, s hagytam kihűlni.



Amikor már majdnem kihűlt, hűtőszekrénybe raktam egy éjszakára, hogy megdermedjen. 


Alig vártam hogy reggel legyen. Izgultam: kijönnek-e a formából, megdermedtek-e eléggé, és vajon mennyire sóztam el................

Őszintén mondom kicsit félve fogtam hozzá, hogy megszabadítsam "sajtjaim"-at a formáktól, de sikeresen leválasztottam őket :) 

Éééééés hát a sósságával sem volt semmi probléma. Hogy hova lett az esti sós íz? - fogalmam sincs, de így ahogyan a hozzávalók írják, ez a mennyiség a hozzáadott mindennel együtt tökéletes lett. 

S akkor jött a ma reggel..................
Saját készítésű fokhagymás bőrös császár szalonna, saját készítésű kolbász csirke mellből, és a növényi "sajt"-om :) ami cukkiniből és karfiolból készült.  Nagyon jól debütált. Minden nap az asztalon a helye. 


Ma zöldborsó krémlevest főzött Bözsi a Rabszolganő. Férjem kakaós csigát kért a leves után. Én pedig egy Szafi lángos lisztkeverékből aprócska lángosokat sütöttem, amit a vadi új sajtommal kentem meg. Azt hiszem ma is elmarad a vacsora :) 

2017. szeptember 23., szombat

Tökfőzelék csirkemellből készült kolbásszal

Csak, hogy hű legyek önmagamhoz. Tegnap azért csináltunk csirke mellből kolbászt, hogy ma ne üresen ehessük a tökfőzeléket  ☺☺☺☺☺☺☺☺
De ezek a csirke mellek úgyis szomorkodtak a fagyasztóban, akkor miért is ne lehetett volna belőlük egy finom kolbász, de itt most nem is a kolbász a fontos, vagy mégis? - na jó, hát akkor a tökfőzelék......

1 csomag fagyasztott gyalult tök
pár szál kapor
kevés édesítő
2 evőkanál gluténmentes liszt
kb 2 dl tej
3 kanál tejföl
tetszés és ízlés szerint ecet (nálam és saját részemre, almaecet)




Kevés vízben pár perc alatt roppanósra főztem a tököt a sóval, a kaporral.
A lisztet a tejjel kikevertem, hozzáadtam a tejfölt és behabartam a főzeléknek valót. Ízlés szerint ízesítettem. (Sajátomat kevés almaecettel)


S akkor a feltét mi is lehet? - nem más, mint a tegnapi csirkemellből készült kolbász, amit egy forrólevegős fritőzben -zsíradék nélkül- sütöttem meg.  Csakhogy minden a legegészségesebb legyen. 





A saját főzelékemre nem csurgattam a kolbász zsírból, mert én így natúran szeretem. 

S akkor bemutassam  a forró levegős fritőzt? -na jó, hát legyen! 




A megfizethetetlen konyhai kisegítő. 170 fokon 15 percig sült a kolbász. Nem ég oda,  nem reped szét a kolbász ruhája :) és még a kis maradék gombóc is egyben maradt sülés közben, s ami a legfontosabb, hogy ebben a sütőben mindent zsíradék nélkül lehet elkészíteni, s nekem ennél fontosabb nincs is.
Ezt most találtam ki, hogy a sütő edényébe teszek egy alu tálcát, így még a zsír sem fröcskölődik ki az edény belsejére. 

2017. szeptember 22., péntek

Házi kolbász csirke mellből

Mondhatnám, hogy disznót vágtunk, de nem tettük. Viszont ettől függetlenül a kolbász mégis elkészült. Hogy miből? hát csirke mellből egy kis hasa alja szalonnával, igazi finom fűszerezéssel. Ha már egyszer a családtagok nem igazán díjazzák a csirke mellett, (mert száraznak tartják) hát akkor itt egy új lehetőség, legyen kolbász...............
Lett..... A főpróba sikerült. Fantasztikus illat lengte be a konyhát kolbászgyúrás közben. Holnap lesz az igazi kóstoló. Egy "enyhe" tökfőzelékkel fogjuk "megszégyeníteni" a finom kolbászt? - ki tudja! Lehet, hogy így még a tökfőzelék is belopja szívét a család minden tagjának szívébe? - úgy legyen! 


S akkor mi is kellett hozzá? 

2 kg csirke mell (mert ennyit sikerült filézni, majd ledarálni)
0,8 kg sertés hasaalja szalonna  (bőr nélkül) 
6 dkg só
6 dkg édes fűszerpaprika
3 teáskanál chilli paprika krém (mert nem volt itthon erős paprika)
6 dkg fokhagyma
1 teáskanál fekete bors
3 teáskanál köménymag

A poszt végén 10 kg-ra megadom a pontos hozzávalókat! 



A melle húst és a hasa alja szalonnát ledaráltuk, a fokhagymát péppé zúztuk. 
A ledarált hús tetejére kentük és hozzáadtuk az összes fűszert.
Egy pár férfi kéz kellett hozzá, aki jól összedolgozta a kolbászhúst.



Összekeverés után ilyen szép színe lett. 


Mielőtt hozzáfogtunk az elkészítéshez, megfelelő mennyiségű sertés vékonybelet (jelen esetben 3 szál volt) fél órára langyos vízbe beáztattunk, majd vízzel feltöltöttük, hogy látni lehessen nem lukas-e a bél. Majd kifordítottuk és újra átmostuk. Visszafordítás és.............

Indulhat a "nagy" munka, jöhet a töltés. 


Megpróbáltuk egyforma adagokra tekerni :) de nem mindig jött össze..... Majd legközelebb! 
3 db-ot raktunk zacskóba és indultak a fagyasztóba. Így ebből a mennyiségből 7 alkalommal fogunk nagyon finom kolbászt enni különböző formában. Megállapítottuk, hogy sokkal finomabb lesz, mint a száraz csirke mell és a fasírozottnál is sokkal jobb lesz, mert ezt legalább zsír nélkül süthetjük meg........ 

S akkor írom a 10 kg-ra megadott fűszer mennyiséget!

10 kg kolbász hús 60/40 % arányban (60 százalék hús, 40 % zsírszalonna)
1,7 dkg só  (minden kiló húshoz)
2    dkg édes fűszerpaprika (minden kiló húshoz)
0,43 dkg erős fűszerpaprika (minden kiló húshoz)
8    dkg fokhagyma 10 kiló húshoz
2,5 dkg köménymag 10 kiló húshoz

Sertés vékony vagy vastag bél, attól függ milyet szeretnénk tölteni. 






2017. szeptember 20., szerda

Szilva leves és szilva lekvár


Ilyen óriási szilvából kaptam egy vödörnyit. Először nem tudtam mit kezdjek vele, mert volt benne puha, volt benne éppen eltenni való keménységű. 

Főzés közben jön meg a étvágy  szokták mondani 👌👌👌👌 s ezzel én is így voltam. Amíg az ebéd készült, addig járt az agyam, hogy mi is legyen ezzel a gyönyörűséges szilvából. 


Miután készítettem a délelőtti zöldség-gyümölcs ivólevünket is, akkor döntöttem, hogy ezek a szilvák a lassú présben végzik. Lesz belőlük nagyon finom rostos ivólé. Ez mindaddig úgy volt, amíg hozzá nem fogtam.  


Ahogy a szilvát elkezdtem átengedni a lassú présen, csodálkozó szemeim nem hittek a valóságnak. Olyan fantasztikus sűrű lé jött ki az egyik oldalon, míg a másikon -ahol egyébként a gyümölcsök héja és magja távozik- még sűrűbb hús és héj. No akkor most mi is legyen? 



Ahogy a fotók is igazolják, a léből fantasztikus, készre főzött szilva leves, a húsból és héjból, pedig egy nagyon-nagyon finom lekvár készült, szinte pillanatok alatt.

A szilva leves:

A lét egy lábasban elkezdtem főzni, Csak ízesítésre kellett gondolni, ami nem más volt, mint kevés édesítő, egy  rúd vanília, csipet só, kevés citromlé. 
Üvegbe raktam és 90 fokon 30 percig hőkezeltem. 

Fogyasztáskor azt hiszem egy jó nagy adag tejszínhab fog díszelegni a tányérban.



A lekvár elkészítése talán még egyszerűbb volt. Igaz, hogy szilva lekvárhoz dzsemfixet nem szoktunk adni, de ez itt most egy egészen más kategória volt. 

A lassú présből kinyert szilva húst szintén egy lábasba raktam, elkezdett melegedni, majd forrni. A hőfokot le kellett venni, mert "köpködött", ugyan úgy, ahogy egy tisztességes szilva lekvár szokott! :) Egy csomag 2:1-ben dzsemfixet belekevertem, s már szedtem is üvegekbe. Lezártam az üvegeket, fejre állítottam, és úgy ahogy egy fáradt nap után totál elfeledkeztem visszafordítani az üvegeket. Este vettem észre hogy annyira megdermedt a lekvárom, hogy az alján van a teteje :) :) De ez semmit sem változtat a lényegen. Valami csodálatos szilva leves, és szilva lekvár készült, s ami a lényeg, hogy nagyon rövid idő alatt. Köszönhetően a lassú préseknek. 

                                     


Csirke comb zöldségekkel

Igy jár az a 2 nagy csirke comb, amelyik véletlenül kimarad a nagy főzésből. S miután tegnapra már főtt a kuktákban az ebéd, így gondolva egyet, következett egy páckészítés, de nagyon egyszerű ám, s irány a sütőzacskó, majd a hűtő. Ma délelőtt mentek a sütőbe, 150 fokon egy órahosszáig készültek.  Nem éppen a leglátványosabb tál, de hogy nagyon finom volt az biztos. 


Egy tálkában kikevertem 1 evőkanál  házi paprika krémet és egy mokkás kanál  chilli krémet, amihez 1 mokkáskanál bazsalikomot, 1 mokkáskanál oregánót, kevés sót, és egy kis fehér, és fekete borsot adtam.  Jól kikevertem és rákentem a combok mindkét oldalára. 

A bekent combokat egy sütőzacskóba raktam, s mellé a köretet, ami  
1 db óriási alma
1 db narancs
1 db cukkini
1 db piros és
1 db fehér paprika
5-6 szál zöldhagyma szár (tavasz óta a fagyasztóban volt)
4 db nagyobb sárga répa

Az egészet meglocsoltam egy kevés szőlőmag és egy kevés tökmag olajjal, s befújtam fehér és fekete szőlő balzsamecettel. 

A zacskó száját lezártam és egy jó bő éjszakát a hütőben várta a sütést. 


Ez volt az indítás


Reggelre aránylag szépen összeértek. 


150 fokos sütőben (lassú sütéssel) 1 óra alatt elkészültek.


A hús finom puha, a zöldségek finomak, amolyan jó kis ress roppanósak. Egyszóval finom! 






Áfonya lekvár

Az áfonya dzsem vagy lekvár elkészítése a legegyszerűbb a világon. Még csak sok munka sincs vele. 

2 kg áfonyát megmostam.
Lassú présen átengedtem. Egy fazékba öntöttem a kinyert sűrítményt. Ízlésünknek megfelelően édesítettem (természetes édesítővel)
ha valaki cukorral szeretné, akkor 35-50 dkg cukor szükséges kilónként. Persze ehhez az áfonya érettsége, íze is hozzájárul, hogy mennyi legyen az a cukor mennyiség. 





Amikor felforrt, kis üvegekbe szedtem. Az üvegeket 5 percre fejre állítottam és indultak a száraz dunsztba. Itt hagytam kihülni. (nálam általában 3 nap a száraz dunszt)


Ezt a finomságot azt hiszem nem csak lekvárként, hanem házilag készített joghurtba ízesítésnek is fogjuk használni. 
(Nagyon finom!)


Lassú préseim, ami egy áldás a konyhában. Legalábbis nálam. Már  közel két éve használom őket, de ez a nyár volt számukra a legaktívabb. Megdolgoztattam őket.


Az első a Klarstein volt. Tökéletesen bírja az iramot a konyhában. 



A következő a Hurom, aminek a kis befogadó nyílását is meg lehet bocsájtani, mert nagyon aktív tud lenni. 

A Zebra a legnagyobb kedvenc. Hosszú csigájával, óriási befogadó nyílásával és a 38 forduat/percenkénti teljesítményével tökéletes munkát végez. 



Pizza krém, ahogy én készítettem


Pizza krém!

Tulajdonképpen a házi ketchup és a pizza szósz összetevőinek keverékéből állítottam össze ezt a pizza krémet, mert vagy a paradicsomot tartottam soknak, vagy a fűszereket egyikben, másikban.
Igy aztán saját ízlésünknek megfelelő összetevők kerültek a pizza krémbe.

2 fej óriási fehér hagyma
2 nagy fej fokhagyma

Kevés zsíradékon a két hagymafélét dinszteljük.

Hozzá adjuk a következőket:

2 kg paradicsom darabolva
1 kávéskanál őrölt szegfűszeg
1 kávéskanál őrölt fekete bors
2 cm közepes vastagságú reszelt gyömbér
1 kávéskanál bazsalikom
1 kávéskanál oregánó
1 teáskanál chilli paprika krém (házi)
2 evőkanál pritaminpaprika krém (házi) (ha nincs ilyen krémünk, akkor a kápia édes paprikakrém is tökéletes, de ez is házi!
Ebből a mennyiségből 21 db 220 ml-es üveg lett!
Az egészet összefőzzük (nekem fél óra elég volt)
Botmixerrel pürésítettem. Forrón üvegekbe raktam, 10 percre fejre állítottam  és három nap száraz dunszt következett!






Ééééééés gyorsan elkészítettem egy pizza alapot, megkentem, megpakoltam minden földi jóval, kisütöttem, és jól megettük :) 



Megjegyzés: Ha ehhez a mennyiséghez legalább 5 kg paradicsomot adunk, és több óráig  főzzük, hogy sűrűsödjön,  akkor  házi ketchupként is nagy élvezettel fogyaszthatjuk. Természetesen a többi hozzávalót is kissé megemeljük.
Jöhetnek a Szafi féle pizzák, csigák, és a többi, amihez csak el tudjuk képzelni ezt a fajta krémet.

2017. szeptember 19., kedd

Édes-savanyú mártás

Édes-savanyú mártás, ami gondolkodás nélkül bármikor jöhet köretnek. A receptben szereplő hozzávalókra ha nézünk, akkor eléggé bonyolultnak tűnik, pedig nem az. Csak hozzá kell fogni. A receptben egy indiai fűszer keverék: a garam masala is szerepel, de miután sehol sem kapható a környékünkön, neten rendelni már nem volt időm, így kicsit "csak" hasonló fűszerekkel készült, de esküszöm és vallom, hogy finomabb, mint a társa a nagy bolt polcain :) 


Hozzávalók és elkészítés: A hozzávalók súlya tisztított állapotban értendő:

1 dl olaj,
1 kg hagyma, robotgéppel aprítva
5 db nagy sárga répa, Juliennre vágva
Ezeket dinszteljük össze

1 kg kápia paprika kockára vágva
1 kg fehér húsú paprika, kockára vágva 
2 evőkanál parajdi só,
1 evőkanál őrölt bors,
2 evőkanál fűszerpaprika,
3 db babérlevél

A dinsztelt hagyma, répa után szép sorjában mindent sorban belerakunk.

 Hozzáadunk továbbiakban 

4 db kisebb cukkinit kockára vágva

Tovább pároljuk mindaddig, amíg összeesik. (Ez nálam kb fél óra volt)

30 dkg cukrot (én ízlésünknek megfelelő édesítőszert) adunk hozzá

3 doboz ananászbefőtt levét hozzáadjuk, s közben az ananászokat is felaprózzuk, s ezt is hozzáadjuk. 
Felöntjük 2 liter házi paradicsom lével. 

A recept 2 evőkanál Garamasala őrleményt ír. Ennek hiányában én: 

1 teáskanál szemes fekete borsot,
1 teáskanál őrölt fahéjat, 
1 teáskanál egész szegfűszeget,
1 teáskanál egész koriandert adtam hozzá. 

Amikor összefort, akkor még 1,5 dl almaecetet adtam hozzá és kóstolgattam, de nem kellett pótolni semmit! 

Összefőztem az egészet (fűszerek hozzáadása után kb 5 percig) és 2 csomag 2:1-ben dzsemfixet adtam hozzá.
3 perc forralás után üvegekbe szedtem és száraz dunszt következett 3 napon át, vagy addig, amíg ki nem hűl. (nekem 3 nap volt) 

Megjegyzés: 
A recept, sűrítésre: 2 evőkanál étkezési keményítőt ír, amit hideg vízzel elkeverünk és úgy adjuk a masszához. (Én a dzsefixet választottam) 





Ebből a mennyiségből 17 db fél literes üveget tudtam megtölteni. 17-szer fogunk isteni finom köretet fogyasztani húsok mellé :) 


Párhuzamban készült még Pizza krém, de erről egy másik posztot fogok feltenni, mert megérdemli. 


S akkor néhány fázis fotó az elkészítés menetéről:
Vöröshagyma apró kockára vágva kevés zsíradékon dinsztelődik




Sárgarépa juliennre szeletelve, hozzáadva a hagymához, dinsztelődnek.



A kápia paprika kockára vágra. Ugyan ilyenre a fehér paprika is, csak azt nem fotóztam.


Itt már minden darabos hozzávaló, a babérlevéllel dinsztelődik.




dinsztelés után kellő képpen összeestek, jöhet rá a paradicsom és a többi fűszerek.