2015. augusztus 31., hétfő

Befőzés - Őszi barack befőtt és rostos ivólé

Augusztus utolsó napja, itt az igazi őszibarack befőzés időszaka.
Készült itt ma befőtt, 17 üveggel (hámozott barackból), Hámozatlan magozottból pedig 25 (nyakas) üveg, és 14 üveg 720 ml-es rostos ivólé.

Az összes gyümölcsöt befőző automatával hőkezeltem, így tartósítószert egyik sem tartalmaz.



A  mai napi végeredmény, összesen 22 kg csodálatos ízű barackból.


S akkor lássuk hogyan is készül a befőtt. A barackokat kimagozzuk és szép vékonyan hámozzuk.


Negyedelve üvegekbe rakjuk. Minden üvegbe 2 szem szegfűszeg és egy szelet citromkarika került. Fele része édesítő szer nélküli, másik felébe üvegenként 2 kisebb evőkanál cukor került. 


Az üvegeket lezártuk kupakkal és indultak a befőző automatába, ahol 85 fokon, 30 percig tartott a hőkezelés. Amikor az idő lejárt, az automata leáll, és ki lehet szedni a befőtteket és mehetnek a polcra. Tartósítószert nem tartalmaz!

Amíg a befőttek az automatában szaunáztak, addig elkezdődött a nagyobbik munka, a rostos ivólé készítése. Ebben a fő szerepet Bözsi a Rabszolganő (leánykori nevén: Lux Gourmet Chef) végezte. Igazán könnyedén elkészült. Bözsi csodát művelt (már megint)! 


Irázi Viki és Bözsi a Rabszolganő --- átgondolva az ivólevek
Bözsivel 

1,5 kg magozott, megmosott őszibarack  (hámozni nem kell)!

10 másodperc darálás 4-es fokozaton

5x5 másodperc turbó (összesen 25 másodperc folyamatosan)

főzés:
9 perc 120 fokon 4-es fokozat

Az így elkészített sűrítményt átöntjük egy nagy-nagy edénybe (persze attól függ, hogy mennyi barackkal dolgoztunk, Én: 12 kilóval) és minden adaghoz 1 liter vizet adunk. Még így is nagyon sűrű!
Minden adaghoz egy csipet sót, és  7,5 ml Dia édes folyékony édesítőt adunk. (vagy aki teheti, ízlése szerint cukrot, vagy bármilyen édesítőszert)
Egyet forr a fazékban, s utána üvegbe rakjuk. Az üvegekre a tetőket rácsavarjuk, vagy amelyik üvegünkre nem lehet kupakot rakni, arra négyszeres befőző fóliát teszünk, befőttes gumival leszorítjuk, és még egy vékony zsineggel (szőnyegekhez használt felvető szál) megerősítjük. Ezt a megerősítést azért tettem, mert az ivólét befőző automatában tartósítottam és féltem, hogy a befőttes gumik szétpattannak a hő hatására (nem pattantak szét, de fő a biztonság)
Semmilyen tartósítószer nem kell bele.

Befőző automatában: 85 fokon 30 percig hőkezeljük.


Aki nem rendelkezik befőző automatával, annak –a számára megszokott pici tartósítószert lehet alkalmazni- és üvegbe rakás után száraz dunsztot alkalmazni.







Ez a pár (9 db) üveg pár nappal ezelőtt,  próbaképpen készült, fehér húsú őszibarackból és magvaváló szilvából. (hasonló módszerrel, mint a fenti rostos ivólé)



Őszi lé


Szilvalé



...............és a nélkülözhetetlen befőző automata, amelyben 720 ml-es üvegből egyszerre 18 db-ot hőkezelhetünk.
Természetesen az automata nem csak befőzésre alkalmas. Csak a képzelet szab határt alkalmazásának. 
Készíthető benne bármilyen készétel is! 

2015. augusztus 24., hétfő

Csalamádé - ahogyan a vendég szereti :)

Csalamádé, ahogyan a kedves vendég kéri :) 

Szerintem ez egy egyszerű, nagyon finom, ízletes, könnyen elkészíthető nyári íz télire. 

Csalamádé

Ez a mennyiség 20 üveg 720 ml-es csalamádéhoz elegendő

Tisztított állapotban

1,5 kg hagyma
1,5 kg sárgarépa
1,8 kg paprika (fehér - piros)
2,5 kg uborka
4,7 kg káposzta

ez összesen 12 kg tisztított hozzávaló

A hagymát megtisztítjuk késes szeletelővel vékony szeletekre vágjuk
A sárgarépát meghámozzuk,  szintén a késes szeletelőn átengedjük
A paprikákat megmossuk,  éles késszel vékonyra felszeleteljük
Az uborkát is megmossuk és  szintén a késes szeletelőn felkarikázzuk
A káposztának a külső leveleit leszedjük. Ezt  is lehet a késes szeletelőn (de én erre nagyon érzékeny vagyok és szeretem a hajszálvékony szálakat, így gyalultuk.)

Az összevágott hozzávalókat egy nagyobb edényben (kádban, fazékban, kinek mi van) összekeverjük és elkezdjük a tetejére adagolni a fűszereket.

0,7 liter 10 %-os ecet
4 evőkanál (ha lehet akkor színes) bors, ha nincs, akkor a fekete is megteszi
22 dkg parajdi só
1,25  kg kristálycukor (akinek készítettem a csemege ízt szereti, de lehet kevesebb cukor is)
2,5 kávéskanál citromsav
2,5 kávéskanál tartósító szer (Lucullus befőzési tartósítőszer keverék)
1 csomag koriander
1 csomag mustármag
1 csomag babérlevél (kicsit összetörve)

Az összes fűszereket a tetejére tesszük a savanyítani való csalamádénak és jócskán összekeverjük, lenyomkodjuk.
1 napig állni hagyjuk, de időközben még legalább 3-4-szer átforgatjuk.
Jócskán enged levet.

Kicsavarjuk a savanyúságnak valót és tisztára mosott üvegekbe rakjuk. Nem szabad nagyon megtömni az üvegeket, hogy a lé át tudja járni az egész csalamádét,
A saját levével felengedjük.
Az üveg tetőket rárakjuk és felrakjuk a polcra

És akkor jöhetnek a fázis fotók. 





















Befőzés télire - paradicsomlé

Paradicsom lé, sűrített paradicsom, és ivólé. Három féle főzési idővel. Bözsi a Rabszolganő megint nagyon jól teljesített. 
A megmosott (luxullus) paradicsomokat negyedeltem, Száránál a zöldes részt kivágtam és kilónként a Bözsi tartályába raktam. 
20 másodperc! darabolás, 5 másodperc! turbó fokozat és ezzel együtt ment a lé a fazékba. 


Bözsikém drága, hogy az elején hogy utáltalak, de már tudom, hogy nélkülözhetetlen vagy a konyhában. Persze egész évben, és nem csak a befőzési időszakban. 


32 kg paradicsomból 45 üveggel készült, amiből egy 8 literes kuktányi paradicsomlevet 6 órán keresztü -felügyelet nélkül- otthagytam a tűzhelyen addig, amíg felére elfőtte magát és annyira besűrűsödött, hogy majdnem vágható sűrített paradicsom lett belőle. Azért remélem, amikor szükség lesz rá, kijön az üvegből :) 


Bözsi tartályából került át a lé a kuktába és csak főtt, és főtt és  csak főtt, mind addig, amig jól besűrűsödött. Villanytűázhely 2-es fokozatán, és egyszer sem kellett megkavarni. A fakanál majdnem hogy munkanélküli volt.

A paradicsomlét ízlésünknek megfelelően ízesíthetjük, sót, édesítőszert (aki akar cukrot. Én folyékony Dia Édest használtam) zellerszárat adhatunk hozzá főzés közben. Üvegberakás előtt a zellerszár nagy részét kiszedjük. 


A kifőtt paradicsomleveket tisztára mosott üvegekbe rakva átraktam a befőző automatába, ahol 90 fokon 30 percig tartózkodtak. A gép leáll és mehetnek az üvegek a polcra.
Ezt a fotót az érdekesség kedvéért tettem be, mert eddig automatában csak olyan üvegeket raktam, amelyek csavaros tetővel rendelkeztek. Itt most elfogyott az a fajta üvegem  és  tettem egy próbát. Befőző fóliát négyszeresére hajtottam, rátettem a forró paradicsommal megtelt üvegekre. Egyetlen -hagyományos- gumigyűrűvel leszorítottam, majd kötöző zsineggel átkötöttem. Félő volt, hogy a nem szilikon gumik a magas hőtől elpattannak. 
Szerencsére nem így történt, így aztán bárkinek merem ajánlani, ha nincs csavaros üveg, akkor a befőző fólia és a gumigyűrű, valamint a vékony kötöző zsineg is megteszi. Itt a lényeg, hogy az automatában a víz ne lepje el az üveget! 
Jól vizsgázott ez a próba, és automatázás után sem kellett pótolni a gumigyűrűket, mert egyik sem pattant le. 


53 üveg várja a nyárí ízek téli élvezetét :)