2013. szeptember 30., hétfő

Laskagomba, krumpli, juhturós sztrapacska

A három összetevő  - laskagomba, krumpli - paprikásnak, na és juhturós sztrapacska, ez mind-mind külön-külön is megállja a helyét, na de így egyben ? Egyszerűen fantasztikus volt.
Kevésnek tünt a gomba, két krumplim volt itthon, s a juhturós sztrapacskából is csak éppen mutatóban volt. 11-kor még nem tudtam mi lesz az ebéd, de 12 után röviddel már ebédeltünk is. Imádom a gyorsan elkészűlő ételeket, s ha még finom is ? - akkor jöhet.
 
 
Ugyan úgy készítjük, mintha gombapaprikást, vagy paprikáskrumplit szeretnénk főzni a következő hozzávalókból:
 
1 evőkanál mangalica zsír
fél kg laska gomba
2 db jó közepes krumpli
1 paradicsom
1 zöldpaprika
2 gerezd fokhagyma
fél mokkáskanál köménymag
1 teáskanál piros fűszerpaprika
2 karika nagyon csípős zöld paprika
 
A zsírt felolvasztjuk, a kockára vágott vöröshagymát, a paradicsomot, a zöldpaprikákat beletesszük, pár perc alatt fedő alatt megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a fokhagymát, a köménymagot. Keverünk rajta egyet-kettőt. Félrehuzzuk és hozzáadjuk a piros fűszerpaprikát. 0,5 dl vízzel elkeverjük, s visszatesszünk a tűzhelyre. Hozzáadjuk a felszeletelt megmosott laskagombát. Fedő alatt puhulni hagyjuk. Amikor félkész állapotba kerül, akkor adjuk hozzá a kockára vágott krumplit és készre főzzük.

 
Ha van egy kis "maradék" juhturós sztrapacskánk, azzal tálaljuk. Feledhetetlen ízharmónia.

2013. szeptember 29., vasárnap

Paraszt reggeli

Itt van az ősz, itt van újra.................................
s ilyenkor nincs is más fontosabb teendő, mint felkészülni a télre, berakni a fagyasztóba a nyár (ősz) legfinomabb ízeit, hogy majd a minuszos időjárás esetén eleve egy jó kiadós, gazdag reggelivel kezdjük a napot.
Ez most nálunk a téli reggelikhez kapcsolódik, s ilyenkor mindenféle zöldségféleségből készítek reggelire valót, s rakom fagyasztóba.
 

 
Amikor megkívánjuk az ilyen finomságot, csak előveszünk egy tasakkal, ütünk rá pár felvert tojást, főzünk hozzá egy finom teát és máris reggelizhetünk.
 
 
Ami kell hozzá, az a fenti képen látható, de természetesen kinek-kinek ízlése, pénztárcája, kedve szerint összeállítható.
Fő alapja azért a húsos, enyhén füstölt szalonna, amit úgy mentek át a következő  őszre, hogy  az előző télből,  amikor a téli disznóvágások idején megvásároljuk a házi húsos szalonnát, akkor hagyjuk maximum március végéig hideg helyen. Utána felkockázom a képen látott darabokra, külön bezacskózom őket és mennek a fagyasztóba. Ez a szalonna így évekig eláll és nem fog megavasodni.

 
A húsos szalonnát apró kockákra összevágjuk, kisütjük. Kiszedjük a zsírból, félre tesszük. A zsírban megdinszteljük a megfelelő mennyiségű apró kockára vágott vöröshagymát, zöldpaprikát, paradicsomot, erős paprikát, gombát, krumplit.  Fedő alatt addig pároljuk, amíg megpuhul és az ízek összeérnek. Enyhén sózhatjuk.
 
 
Hagyjuk kihűlni. (én este készítettem és reggelig a serpenyőben hűlt, majd utána jön a zacskózás.
 

 
A zacskókat előkészítjük, és megfelelő mennyiségű alapanyagot (személyek számától  és a  befogadóképesség mennyiségétől függően) belekanalazzuk a zacskóba, majd a félretett szalonnakockákat is hozzáadjuk.

 
A patentzáras zacskókat megtöltés után kisimítjuk és a levegőt kinyomva belőle lezárjuk. Ráírjuk a dátumot és, hogy mit tartalmaz, és máris mehetnek a fagyasztóba.
 
A hozzávalóknál azért nem írtam mennyiséget, mert mindenki kiválaszthatja, hogy miből állítja össze a megfelelő mennyiséget a család számára. Természetesen azt is  figyelembe kell venni, hogy ki mit szeret.
Felhasználáskor, ha reggeli akarjuk elkészíteni, akkor este kivesszük a fagyasztóból, majd reggel a serpenyőbe tesszük. Felvert tojással sütjük és fogyasztjuk. A tojás sózásánál arra kell ügyelni, hogy eleve a szalonna is sós, füstölt, tehát nagyon óvatosan kell bánni az ízesítőkkel.

2013. szeptember 27., péntek

Házi gyümölcsjoghurt

Teljesen elegem lett abból, hogy a családfő egyáltalán nem találja meg a megfelelő gyümölcsjoghurtját. Amit eddig fogyasztott eltünt az üzletek polcairól. Egy merész gondolat és máris hozzáfoghatunk. 
 
 
Ami kell hozzá
 
2 liter házi boci tej (tejautomatából)
3 db kispohár görög kekszes joghurt (oltóanyag)
4 db picinyke alma,
10 dkg földieper (fagyasztott)
10 dkg málna (fagyasztott)
ízlés szerint édesítőszer
 
Elkészítés:
 
A 2 liter bocitejet felmelegítjük (nem forraljuk). Akkor már jó, amikor bebőrödzött a teteje. Visszahűtjük kb 40 fokra (én beledugtam a kisujjamat és amikor olyan kellemes babafürdető vízhez hasonlított a hőfok), akkor  a 3 pohár kekszes görög joghurtot belekevertem. Este készítettem el és egész éjszaka a tűzhelyen hagytam kihülni. Reggelre tökéletes sűrűséget ért el.
Ekkor kezdődött az ízesítés.
 
Az elkészült natúr joghurtot három felé osztottam. Felét almásan, a másik két fél részt epres, és málnás ízesítéssel raktam poharakba.
 
Almás:
almát meghámoztam, magját eltávolítottam, nagyon apró kockákra vágtam, feltettem főni, de csak annyi vízzel, hogy alíg lepje el. Tetszés szerint ízesítettem folyékony édesítőszerrel. (Az almásba nagyon kevés kellett, mert az alma maga is édes volt).
A megpuhult almakockákból kivettem 3 evőkanálnyit, a többit botmixerrel pépesítettem  és hozzákevertem az első fél adag natúr joghurthoz. Elkevertem és kiöntöttem zárható poharakba. Egy pohárba 3 dl joghurt került, s az almásból  6 pohár lett.
 
Epres
 
A 10 dkg eprből 4 szemet összevagdostam darabokra, a többit turmixoltam, s ízlés szerint édesítőszerrel édesítettem. Összekevertem a harmadik negyed natúr joghurttal és 2 db pohárba öntöttem, egyenként 3-3 dl lett belőle.
 
Málnás
 
A 10 dkg málnából pár szemet szintén kivettem, a többit turmixoltam , s ezt is ízlés szerint édesítőszerrel édesítettem. Ezt is összekevertem a negyedik negyed natúr joghurttal és 2 db  pohárba öntöttem, egyenként 3-3 dl lett belőle.
 
 



A joghúrtos dobozokat lezártam és hűtúszekrényben várnak arra, hogy egy finom friss kiflivel, vagy este vacsoraként műzlivel elfogyasszuk őket.
Jó sűrű, nagyon krémes és nagyon finom joghúrtok készültek. Többet nem kell utána járni, hogy hol is lehet kapni a nagyon finom gyümölcsjoghurtot.
Ma este frissen sült kiflivel fogyasztottuk. Állaga jó sűrű, íze fantasztikus, és ráadásul semmilyen adalékanyagot nem tartalmaz. Bátran ajánlom mindenkinek.
 
 

2013. szeptember 16., hétfő

Rakott patisszon

Receptolvasás, bogarászás közben figyeltem fel Ildinyó legfinomabb falatjára, s azon nyomban megkapott, hogy ezt el kell készíteni. Így is történt. S ezer köszönetem innen is Ildikónak, mert végre a krumplit felválthatja nálunk a patiszon, ami sokkal egészségesebb változat, mint eddigi elődje a krumpli, ha már egyszer rakva és csőben sütve szeretnénk elkészíteni.

 
Túlzottan sokat sem a recepten, sem a hozzávalókon nem változtattam, bár először húsmentesen szerettem volna elkészíteni, de aztán egy kis (fűszermentes) főzőkolbász került bele. Na és a tetejéről sem hiányozhatott a finom bacon szalonna :)
 
 
A tökéletes receptet Ildikó blogján ITT olvashatjátok, elkészíteni nagyon érdemes, mert nagyon finomra sikerült nálunk is.
 
 
 
Itt egy kis kavarodás került a receptemben, mert Ildikó a sajtot belekeverte a tejfölbe, én ezt elfelejtettem, de semmit sem rontott rajta, hogy a sajt reszelve a tetejére került.
 
 
Azért beteszem ide is Ildikó receptjét, de érdemes elmenni a blogjára , mert nagyon sok finom receptet  és szuper fotókat láthattok.
 
 

Rakott patisszon
Hozzávalók (étvágytól függően kb. 5-6 személyre):
  • 2 nagyobb patisszon (összesen kb. 1,4 kg volt)
  • 15-20 cm-es füstölt kolbász
  • 100 g vékonyan szeletelt falusi sonka
  • 6 főtt tojás
  • 4 nyers tojás
  • reszelt (pl.) ementáli sajt
  • só, bors
  • liba v. kacsazsír
A patisszonokat mossuk meg, vágjuk ketté, kanállal kaparjuk ki a magját, majd hámozzuk meg és vágjuk kisebb szeletekre (a szeleteket is daraboljuk fel kisebbre esetleg, így könnyebb lesz majd a sütőtálban elosztani). Tegyük egy nagy fazék sós vízbe, majd főzzük elő, ami azt jelenti, hogy forrástól számított kb. 5-8 percig forraljuk, majd szűrjük is le egyből, ha elkészült. A sütőt melegítsük elő kb. 200-210 fokra (légkeverésen 190 fokon sütöttem, de minden sütő más). A tojásokat és a kolbászt szeleteljük fel, a sonkát vágjuk csíkokra. A nyers tojásokhoz adjunk egy kevés vizet (kb. 1/2 dl-t), picit sózzuk, borsozzuk, verjük fel egy kissé és keverjük hozzá a reszelt sajtot (nem mértem pontosan, úgy 1 jó nagy marékkal adtam hozzá, mert csak épp ennyi volt, de mehet hozzá több is). Egy nagyobb sütőtálat kenjünk ki zsírral és kezdjük el a tálba rétegezni a hozzávalókat. Alulra és felülre is a patisszon kerüljön ill. hagyjunk néhány csík sonkát a tetejére is. A patisszonos és a tojásos részt egy kicsit sózzuk is közben, de csak óvatosan, hiszen a sonka és a kolbász is sós már. Végül öntsük rá a tojásos keveréket az egészre és egyengessük el. A reszelt sajt fent fog maradni a tetején és pont így lesz jó. Ha szeretnénk, nyugodtan szórjunk még rá utólag. Tegyük az előmelegített sütőbe és kb. 40 percig süssük, vagy amíg szépen megpirul rajta a sajt.

2013. szeptember 14., szombat

Savanyúkáposztás pogácsa

Megjött az igazi ősz, hideggel, esővel. Kezdhetjük a vitaminadagolást a szervezetnek. Ehhez most egy savanyúkáposztás, húsosszalonnás pogácsát hoztam, amit a Kifőztük 2012. októberi számában találtam.
 

Receptje is ITT található, ami szerint elkészíthető. Fantasztikus finom, nagyon hamar elkészül. Én a recepthez képest a háromszorosát sütöttem meg, s annyi változtatással, hogy a hozzáadott lisztet fele-fele arányban  finom liszt és graham liszt keverékéből készült. A többi hozzávalót hárommal szoroztam.


 
Sok finomságot találtam már a Kifőztükben, de hogy ez a pogácsa mennyire egyszerű, és mennyire finom? - azt csak az tudja meg, aki hozzáfog és megsüti.

Jó kis házi húsos szalonnát a tésztájába, és még ráadásként a pogácsák tetejére is adagoltam. Kimondhatatlanul finom.

 
A receptben megadott mennyiséget én hárommal szoroztam, s ebből 4 nagy tepsivel, azaz összesen 48 db óriás pogácsa sült ki. Egy része holnap indul vendégségbe, mésik része pedig a fagyasztóba, mert kettővel úgy be lehet lakni, hogy reggeltől estig meg sem lehet éhezni.



Azért úgy gondoltam beteszem a hozzávalókat és az elkészítést, de érdemes ellátogatni a Kifőztük oldalára, mert rengeteg újdonság, finomság vár mindenkire.
 
Hozzávalók
50 dkg liszt
25 dkg savanyú káposzta
5 dkg puha vaj
1,5 dl natúr joghurt vagy tejföl
1 tojás
2 dl langyos tej
2,5 dkg friss élesztő
1 kávéskanál cukor
1-2 csipetnyi só
 
A tetejére
1 tojás
 
Ekészítés:
A langyos, cukros tejbe morzsoljuk az élesztőt, és megvárjuk, amíg vastag, halványbarna hab képződik a folyadék tetején. Apróra vágjuk
a káposztát, amelyből előzőleg kinyomkodtuk a levet.
Nagy tálba szitáljuk a lisztet. Hozzáadjuk a vajat, a tojást,
a joghurtot, a káposztát, az élesztős tejet és a káposzta sósságától függő mennyiségű sót (én csak egészen kicsit, néhány csipetnyit szoktam használni), majd 5-6 percig keverjük robotgép dagasztóspiráljával. Nagyon lágy tésztát kapunk, amelyet letaka-runk, és legalább fél órán át meleg helyen kelesztünk.
A megkelt tésztát alaposan belisztezett deszkára borítjuk. Kézzel ujjnyi vastagra lapítgatjuk, majd minél nagyobb pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk a pogá-csákat, megkenjük őket fölvert tojással, megszórjuk kömény-maggal, és 200 fokra melegített sütőben kb. 15-20 perc alatt arany-barnára sütjük.

Tipp: szalonnás-sonkás válto-zatban is elkészíthetjük. Ebben
az esetben 10-15 dkg nagyon
apró kockákra vágott húsos szalonnára is szükség van. Kelesz-tés előtt a többi hozzávalóval együtt a tésztába gyúrjuk a sza-lonnakockák háromnegyed részét, a maradékot pedig sütés előtt
a fölvert tojással megkent pogácsák tetejére szórjuk.
 

2013. szeptember 6., péntek

Bográcsos vagy nem, de nagyon szeretjük

 
 
Végy egy jó nagy bográcsot, egy csomó finom belevalót, döntsd el, hogy szeretnél nagyon finomat enni, és már a képzelet határán is túl vagy, jöhet az ebéd, ebből a finom marhapörköltből, amihez egy mégfinomabb nokedli is készült.
 
 
 
Most azért megpróbálom lefordítani az összetevőket egy közepes lábasra, úgy 4-6 főre.
 
Hozzávalók
 
1 kg marhalábszár
2 óriási fej vöröshagyma
5-6 gerezd fokhagyma
1 óriási nagy zöldpaprika
1 nagy paradicsom
1 mokkáskanál köménymag
ízlés szerint só
1 jó nagy evőkanál piros fűszerpaprika
1 dl sűrű házi paradicsomlé
1 kicsi chili paprika
1 evőkanál zsír
 
Elkészítése:
 
Az apró kockára vágott vöröshagymát olajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a zöldpaprikát, paradicsomot, fokhagymát, köménymagot,  sót piros fűszerpaprikát. Félrehúzva a lábast összekeverjük a bennelévő fűszereket. Hozzáadjuk a kockára felvágott marha lábszárat. Beletesszük a chili paprikát.  A lábasra rátesszük a fedőt és rövid ideig pároljuk a húst a fűszerekkel. Egy kicsi levet fog engedni a hús. Vigyázni kell rá, nehogy odaégjen, ezért a hőfokot levesszük a legalacsonyabb fokra. Jó 10-15 perc után -amikor már az ízek összeértek- hozzáöntjük a paradicsomlevet. Lefedjük a lábast és a legkisebb hőfokon főzzük tovább.
Víz hozzáadása nem szükséges, mert a húsból nyert víz és a paradicsomlé elegendő lesz a főzéshez.  Ha fiatal volt a marhánk, akkor elég egy óra lassú főzés. Ha viszont rájövünk, hogy nem éppen fiatal marhából vásároltunk, akkor a főzés során adhatunk hozzá egy mokkáskanál szódabikarbónát, amitől a hús hamarabb fog puhulni.
 
 
 
 
A nokedli készítés most kissé érdekesen indult. Kenyérsütéshez vásároltam kukoricalisztet, rizslisztet. Szerettem volna bevezetni egy kis gluténmentes kenyeret, de senkinek sem ízlett, s egy napot alig birt ki, hogy puha maradjon. Másnapra már teljesen morzsálódott és szinte ehetetlen volt. Azon kezdtem gondolkodni, hogy kidobom a lisztet, de sajnáltam. Sokáig foglalta a helyet a kamra polcán, amikoris eszembe jutott, mi lenne, ha fele-fele arányban nokedli készítéshez elhasználnám. Ez esetben is így történt, s nagyon finom lett. Senki sem vette észre, hogy nem tiszta fehér lisztből készült a nokedli.
 
A nokedlihez 4 db tojást felverünk, megsózzunk, s kb 4-5 dl vízzel higítjuk. Jól elkeverjük, s hozzáadjuk azt a mennyiségű lisztet, hogy egy könnyen szaggatható tésztát kapjunk. (fele-fele arányban fehér és kukorica lisztből készült.)
Forró, sós, kissé olajos vízbe szaggatjuk. Amikor a nokedlik feljönnek a víz tetejére, akkor elkészült és már szűrhejük le és tálalhatunk.
 
Csípős  almapaprikával fogyasztottuk.