2012. december 31., hétfő

BUÉK

Minden kedves Blogtársamnak, Látomgatómnak, Rendszeres Olvasómnak, s azoknak is, akik csak úgy betévednek, kívánok Békés Boldog Új Esztendőt.



2012. december 22., szombat

Békés, Boldog Karácsonyi Ünnepeket

 
Minden kedves látogatómnak, rendszeres olvasómnak kívánok
Békés, szeretetteljes, Boldog Karácsonyi Ünnepeket.
 

2012. december 21., péntek

Krumplifőzelék pörkölttel

Itt a nagy ünnepi hajrá előtt be kell iktatni egy kedvenc főzeléket is, mert valószínű, hogy már csak jövő évben találkozhatunk vele.
A feltéthez az ötletet az adta, hogy volt egy szelet sertés comb és egy szelet lapocka, amiből nem sok mindent lehet kihozni, de egy főzelékre éppen elegendő, főleg ílyen jó kis szaftosan.
 
Hozzávalók és elkészítés
 
2 db nagyobb krumpli kockára vágva
1 db babérlevél
kevés ecet az ízesítéshez
 
Sűrítéshez
2 kanál liszt
1 teáskanál zsír
1 mokkáskanál piros fűszerpaprika
1 nagy pohár tejföl (450 gr)
 
A krumplit sós vízben 1 db babérlevéllel feltesszük főni. Amíg a krumpli -alacsony lángon- fedő alatt puhul, addig elkészítjük a rántást.
 
A zsíron megpirítjuk nagyon világosra a lisztet, félrehuzzuk és hozzáadjuk a piros paprikát, majd elkeverjük benne az egy pohár tejfölt, s egy szűrőn keresztül a krumplihoz adjuk. Ha szükséges, akkor még kevés vizet adhatunk hozzá.
 
A 2 szelet húst kockára vágva pörköltnek elkészítjük, s a krumplifőzelékhez feltétként kínáljuk.
A pörkölt elkészítése:
Kevés zsíradékon 1 fej kockára vágott vöröshagymát megdinsztelünk, megsózzuk. Hozzáadunk fél zöldpaprikát, fél paradicsomot, pár szem köménymagot, 2 gerezd fokhagymát,  majd a piros fűszerpaprikát is.
Hozzáadjuk a húskockákat, s fedő alatt puhára főzzük.
 
Egyik nagy kedvenc főzelékünk.
 
 

Szilvapálinkás, asztaltszilvás kacsamáj

 Viki druszám a Házias Konyha blog írója megfertőzött, mint tavaly a csokis narancslekvárral. Hagytam magam elcsábítani. Most sem csalódtam. Ő csirkemájból készítette. Nekem volt itthon kacsamájam, azt használtam fel.
Néha már nem tudom mit kell az asztalra rakni reggelire, vacsorára, mert a húsféleséget, sonkát, felvágottakat (ami mind saját készítés) unjuk. Éppen kapóra jött a blogbarangolásom. El is hoztam Viki receptjét és nagyüzemi adagban elkészítettem. Akkora adag készült, hogy gondoltam elteszek belőle a fagyasztóba, de már látom, hogy ez nem biztos hogy meg fog valósulni.  Én már tegnap ebből vacsoráztam, s ma reggel is. 
 
Hozzávalók és elkészítés:
 
15 dkg kacsazsír
20 dkg szeletekre vágott vöröshagyma
85 dkg pecsenye kacsa máj (nekem ennyi volt)
1 teáskanál fehér bors
só bőségesen
20 szem aszaltszilva,
1 dl jó erős házi szilva pálinka
 
A kacsazsirt felolvasztjuk, megfonnyasztjuk benne a vékony szeletekre vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a kacsamájat (csirke, vagy bármilyen baromfi máj is lehet). A kacsamájat előtte pár mozdulattal botmixerrel összezúzzuk, mert ilyen mennyiséget kézzel apróra vágni az nagyon sok idő (nekem) !
Zsírjára piritjuk a májat. Beleöntjük az 1 dl szilvapálinkát és pár percig erős lángon elpárologtatjuk belőle az alkoholt. Ezután hozzáadjuk a félbe vágott aszaltszilvákat, s 1-2 percig még állandóan kavargatjuk.
Ezzel eddig el is készültünk. S most az egész masszát botmixer segítségével pépesítjük de csak annyira, hogy az aszaltszilvák még itt-ott látszódjanak. Nekem majdnem nem sikerült, mert tényleg csak egy-két mozdulat kell neki. Bár így is található benne aszaltszilva darab, amire ráharapni valami mennyei érzés.
 
Egy igazi jó frissen sült házi kenyérrel és egy jó forró teával fenséges reggeli és vacsora lett belőle. Na és persze ebből a mennyiségből egy óriási adag, bár nem tudom, hogy egy része elér-e a fagyasztóig, annyira finom. Érdemes kipróbálni.

2012. december 20., csütörtök

Resztelt máj



Ünnepek előtti egyszerű kis ételsorokat kell készítenem, hogy majd ha eljő a nagy nap, amikoris sor kerül a klasszikus karácsonyi étkekre, azt már kívánjuk is és  jó étvággyal elfogyasszuk.
Így került sor a mostani resztelt májra, amit már nagyon-nagyon régen főztem. S azért is esett erre a választás, mert ennek az ételnek az elkészítése is a fél órás kategóriába tartozik. Tulajdonképpen, amíg a krumpli köret megfő, addig a máj is elkészül.
 
Hozzávalók és elkészítés:
 
0,5 kg sertésmáj csíkokra vágva
1 kanál mangalica zsír
1 óriási fej vöröshagyma kockára vágva
1 mokkáskanál majoranna
1 mokkáskanál piros fűszerpaprika
1 csapott mokkáskanál fehér bors
só (csak utólag sózzuk, mert a sertés és marha májat ha főzés közben sózzunk, megkeményedik)
 
A zsírt felolvasztjuk, a kockára vágott hagymát beletesszük. 2-3 percig lefedve pároljuk. Hozzáadjuk a jól megmosott, felcsíkozott májat. Fűszerezzük a fehér borssal és a majorannával. Az utolsó 5 percben rátesszük a piros fűszerpaprikát. Amikor elkészült, s már tányérra tálaltuk, akkor sózzuk.
Amig a máj elkészül, addig a krumplit megpucoljuk, felszeleteljük. enyhén sós vízben megfőzzük.

Savanyított piros bélű és bébi görögdinnyével tálaljuk. Eszméletlen finomra sikerült.

2012. december 18., kedd

Szilvás lepény


Már minden házban az ünnepekre készülve illatozik a lakás a különböző karácsonyi süteményektől. Nálam is elkezdődött már a készülődés, de azért ezt a szilváslepényt, így december vége felé kihagyni nem lehetett.
Amikor "hull a szilva a fáról........." akkor nem jutott eszembe, na de most, amikor az egyik multi polcán megláttam ezeket a gyönyörű szilvaszemeket, kissé borsos áronv!!! -- akkor is megvettem, s nem is bántam meg. Nagyon finom, édes gyümölcs, s a belőle sült lepény is önmagáért beszél.
 S hogy biztos elég is legyen, így egy teipsi sárga szilvás, és egy tepsi piros szilvás is készült. Valamikor még nyár folyamán Gabojsza blogján olvastam erről a lepényről, akkor el is mentettem a receptet, de úgy látszik most jött az ihlet az elkészítésére. Nehogy hagyományos legyen a karácsonyi előkészület :)

 Hozzávalók és elkészítés:

2 tojás
10 dkg vaj
fél dl olaj
5 dkg cukor
15 g friss élesztő
40 dkg liszt
 dl tej
csipet só




Langyos, cukros tejbe futtassuk fel az élesztőt, öntsük hozzá a liszthez, adjuk hozzá a 2 tojás sárgáját, a lágy vajat, 2-3 ek olajat és a cukrot, majd keverjük össze annyi tejjel, hogy lágy, nokedli tészta állagú legyen. A tojásfehérjéket csipet sóval verjük habbá és dolgozzuk bele a tésztába. Hagyjuk legalább fél órát kelni, öntsük bele kiolajozott (nagyméretű) tepsibe, majd lisztbe mártott kanál hátával lapogassuk szét, hogy a tészta kitöltse a tepsit. Rakjuk ki megmosott, kimagozott gyümölccsel, szórjuk meg a gyümölcsöt kevés cukorral (és fahéjjal) és 180 fokra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt süssük készre. Porcukrozva tálaljuk.



Nagyon finom, de azért ajánlatos nyáron, illetve ősszel - szilvaérés idején - elkészíteni :) kevesebb-ből megusszuk ezt a finom süteményt :)

2012. december 17., hétfő

Kelkáposzta főzelék kacsamell szeletekkel

 
A Karácsonyi menűsorozatok előtt egy kissé enyhébb étel, amit elég sűrűn elkészítek.
Igaz, hogy kicsit másképp készül, mint a klasszikus kelkáposzta főzelék, de mi akkor is így szeretjük.
 
Hozzávalók:
 
1 nagyon kicsi fej kínai kelkáposzta felkarikázva
3 gerezd fokhagyma
2 közepes krumpli apró kockára vágva
fél mokkás kanál köménymag
1 evőkanál só és tartósítószer MENTES ételízesítő
 
A fenti hozzávalókat lábasba rakjuk, felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje a benne lévőket, lefedjük és kb 15 percig fedő alatt főzzük. Ezalatt az idő alatt elkészítjük a sűrítő anyagot.
 
1 evőkanál lisztből száraz rántást készítünk. Amikor kezd színesedni a liszt, akkor félrehuzzuk, 1 mokkáskanál pirospaprikával elkeverjük. Hideg vizzel felöntjük, csomómentesre kavarjuk, majd hozzáadjuk a főzelék anyaghoz.
Pár perc alatt -állandó kavarás mellett- besűrűsödik.
Ha félünk attól, hogy csomós lesz a rántásunk, akkor szűrőn keresztül keverjük bele a főzelékbe.
 
Feltétnek bármit adhatunk hozzá, de mi most kacsamell szeletekkel fogyasztottuk.
 
 

Nyerteeeeeeeeeeeeeeeem !!!

December elején Nea, az Otthon Ízei blog szerzője ünnepelte a blog születésének harmadik évfordulóját. A születésnap alkalmából játékra invitálta a bloggereket. Én nem csupán a játékért, hanem mert egyébként is sűrűn eljárok Nea Blogjára - meglátogattam, felköszöntettem, s ezzel együtt -mint később kiderült - már részt is vettem a játékban, legnagyobb meglepetésemre, s mégnagyobb örömömre.
 
A legnagyobb meglepetést viszont mégis az okozta, amikor kaptam egy bejegyzést az én blogomon, hogy látogassak vissza Neához.
Meg is tettem, s akkor kiderült, hogy NYERTEEEEEEEEM !!!!!
 
 
Nem is akármit. Egy gyönyörűséges kézműves alkotást, egy ajtódíszt, aminek legnagyobb értéke talán az, hogy egy kutyus is van rajta. Ezt már mindenki tudja, hogy mi kutyaimádók vagyunk, s elengedhetetlen, hogy bármely pillanatban ne essék szó nálunk e négylábú társról.
 
Nea ! Köszönöm szépen a játékot, s mégjobban az ajándékom, aminek nagyon-nagyon örültem. Már ott díszíti a bejárati ajtót, s köszönti  a hozzánk betévedőt.
Még egyszer köszönöm, s halkan megsúgom, ".......olyan jó játszani"

2012. december 13., csütörtök

Húsleves

 
 
 Mostanában, ha csirkehús van terítéken, pl: combok, s ráadásúl jó nagyok is  (amiket én nem nagyon szeretek), akkor fél fővésig készítek belőle egy nagyon finom húslevest.
Így történt ez amikor a csirkecombok steak burgonyával receptemet posztoltam.
Azt hiszem, hogy ebben a jó kis zord időben olyan jól tud esni, egy nagyon finom forró húsleves, aminek előkészítése negyedóránál több időt nem vesz igénybe. Utána már csak a legkisebb fokozatra kell állítani a hőfokot, fedőt az edényre és jó 30 perc alatt el is készül.  
 Imádom azt a hagyományos húslevest, amit még gyerekkoromban a nagymamámtól lestem el. Nincs ebben semmi furfangosság, csupán sok-sok zöldség, na meg némi hús. Jelen esetben 2 db csirke felső comb.
A csírkecombokat belerakjuk egy fazékba,  hozzáadjuk a zöldségeket, -
sárga répa,
fehér répa,
paszternák,
egy fej vöröshagyma,
1 fej fokhagyma,
2 karika karalábé,
mokkás kanál köménymag,
5-6 szem bors,
1 paradicsom,
1 zöldpaprika,
2 szál zellerzöld,
egy húzás a reszelőn a szerecsendióból,
s végül annyi só, hogy nagyon ízletes legyen.
 
Annyi melegvízzel öntjük fel, hogy jócskán ellepje a beltartalmat. A fazekat lefedjük, a lángot kicsire vesszük és hagyjuk, hogy szép lassan minimum fél óráig főjjön. Ekkor kiszedjük a hust a levesből, félre tesszük, s zsíradék nélkül  megsüthetjük sütőben krumplival.
 
A leveshez -ha szükséges- akkor még öntünk vizet. Én jó bőséges lével szeretem a levest, uganis egy kisebb lábasba kiszedek belőle, és a levesbetétet - jelen esetben - cérnametéltet ebben a húslében főzöm ki.

Nagyon sok helyen láttam már és olvastam is róla, hogy a levesbetétet tiszta vízben főzik ki és külön edényben tálalják. Na ez nekem nem jön be. Nincs annál finomabb, mint amikor a levesbetét is a beízesített levesben fő ki.

2012. december 11., kedd

Csirkecombok steak burgonyával

 Ma újra a csírke van soron. Főleg azért, mert ezt szeretjük talán a legjobban, s elkészítése is nagyon egyszerű, nem kell hozzá nagy szaktudás, csupán egy jó fél vagy három negyed óra. Na meg egy jó étvágy.
 
Hozzávalók:
2 db csirke felső comb far résszel
2 szelet házi füstölt császárszalonna
6 db közepes burgonya
1 teáskanál sültkrumpli fűszersó
 
Először is a két db csirke combból -jól bezöldségelve- egy finom kis levest főztem.   Valahogy mostanában nagyon hiányzik az étrendünkből a leves, de ezt majd holnap fogjuk elfogyasztani. Ma éppen elég volt ez az egytál étel.
Amikor jó félig megfőttek a combok (fedő alatt) 25 perc, Teflon fóliával kibélelt tepsire raktam őket.  Semmi zsíradék, csak éppen az, ami ebből a két kis szelet szalonnából kisült. A hús nagyon finom lett az enyhén füstölt szalonnától. A krumpli kivülről ropogós, belülről nagyon finom puha. Egyszóval: Isteni !!
 Amíg a leves főtt, addig a krumplit megpucoltam, megmostam, tiszta konyharuhában leszárítottam, de már a sütőt be is kapcsoltam. Tepsire raktam a combokat, fogvájóval rögzítettem rajta a szalonna szeleteket, és a negyedére vágott krumplikkal körberaktam. 200 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sült.
Amikor a krumplikat tányérra raktam, akkor egy teáskanál sültkrumpli fűszersóval megszórtam. Nagyon finom, kellemes ízt ad a krumplinak. Én savanyú uborkával, a ház ura őszibarack befőttel fogyasztottuk.
 
Elkészítési ideje jó háromnegyed óra, de akkor már az asztal is megterítve.

Natúr csirkemell barna rizzsel

 Hozzávalók
 
4 vékony szelet csirkemell
1 fej (kisebb) vöröshagyma
5 dkg kockára vágott (fagyasztott) gomba
1 teáskanál paprika krém
2 gerezd fokhagyma
1 teáskanál zsír (esetleg olaj)
 
Körethez
 
1 tasak (12,5 dkg) barna rizs
 
Elkészítés:
 
A csirke mell szeleteket hosszában -éles késsel- vékonyan végig huzzuk. Vigyázzunk, nehogy átvágjuk, mert akkor csíkok lesznek belőle.
Egy serpenyőben a zsíradékot felolvasztjuk, az apró kockára vágott vöröshagymát megdinszteljük benne. Hozzáadjuk a felkockázott gombát, a paprika krémet. Lefedjük és egy percig rajta hagyjuk a fedőt. Ekkor ráhelyezzük a csirke mell szeleteket, s újra lefedjük. A tűzhely hőfokát a legalacsonyabbra vesszük. Kb 15 perc alatt elkészül. Utólag -kóstolás után- sózzuk ha kell, de vigyázni kell, mert a paprikakrém sóval tartósított.
Ezalatt az idő alatt egy lábasban vizet teszünk fel forrni, megsózzuk, beleszórjuk a rizst, lefedjük. Az órát 20 percre beállítjuk, s amikor csörög, akkor elkészült a köretünk. Még csak kavarni sem kell.
 
Egy tasak rizsmennyiség (12,5 dkg)  kb 2 dl, így a víz mennyisége 4 dl volt, s ez pontosan annyi, amennyi ahhoz kell, hogy finom puha legyen és ne is ragadjon össze.

Savanyúságnak uborkát kínálunk mellé.
Elkészítési ideje 30 perc !!!! ami nagyon fontos, hogy az ember lánya az életének nagy részét ne a konyhában töltse.

2012. december 10., hétfő

Kevert kakaós csokiöntettel

 
Hozzávalók:
4 db egész tojás
25 dkg porcukor
1 dl olaj
1 dl tej
ezeket turmix gépben összedolgozom
20 dkg liszt
fél csomag sütőpor (belekeverem a lisztbe)
Elkészités
A két masszát összekeverem.
A gázsütő legnagyobb tepsijét sütőfóliával kibélelem. majd a massza
 kétharmadát belecsurgatom a tepsibe. A visszamaradt 1/3-ába 1 evőkanál kakaót keverek és rácsurgatom a sárga tésztára. Előmelegített sütőben 200 fokon 20-25 perc alatt készre sütöm. Rácsra téve hagyom kihülni.

 Ízlés szerint csoki öntetet, vagy vörösáfonya öntetet csurgatunk rá. Vigyázat!!! nagyon hamar elkészül, de olyan hamar el is fogy.
Ezért szoktam én dupla adagot készíteni és a felét lefagyasztom.
 
dobozba, vagy bezacskózva nagyon jól fagyasztható.
 
Tegnap (vasárnap lévén!!!) gyerekeink is itthon voltak, s kitaláltuk, hogy nem főzés lesz, hanem 3 db óriási pizzát fogunk ebédre készíteni. 5-en voltunk, s az egészet "behamikáltuk". Már mindenki szuszogott annyira jól laktunk.
 
Ma nem is kivántunk nagyon nagy kaját, ezért a fagyasztóból elővettem egy adag kavart kakaós sütit, s ehhez főztem egy 5 perces savanyú tojáslevest. Jó kis könnyű ebédünk volt, de kellett is a tegnapi után :)
 
 

2012. december 9., vasárnap

Sonkás, zöldséges, sajtos penne


Hozzávalók :
 
25 dkg penne tészta, amit enyhén sós, kissé olajos vízben kifőzünk.
 
Amíg a tészta fő, addig elkészítjük a hozzávalókat.
 
1 kanál mangalica zsír
1 közepes fej vöröshagyma
1 teáskanál házi paprikakrém  (sózott)
5 dkg fagyasztott gombaszeletek
10 dkg selyemsonka
2 marék francasaláta zöldségalap (zöldborsó, sárgarépa)
5 dkg sajt.
 
Elkészítése:
A zsíradékot felolvasztjuk, a hagymát apró kockára vágjuk és a zsírban üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk az apró kockára vágott gombaszeleteket, a házi paprikakrémet, a kockára vágott sonkát és a franciasaláta zöldségalapot. Fedő alatt kb 8 perc alatt puhára pároljuk. Ha ezzel elkészültünk, hozzárakjuk a kifőtt penne tésztát, összeforgatjuk, még egy fél percig átmelegítjük.
Reszelt sajttal tálaljuk.
Elkészítése a félórás kategóriába tartozik.

2012. december 6., csütörtök

Krumplis pogácsa


Farkas Vilmos-nak nagy kedvelője vagyok, de még eddig soha sem készítettem tőle semmit, pedig szinte naponta figyelemmel kísérem alkotásait. Éppen itt volt az ideje, ugyanis előző napról maradt egy csomó főtt krumpli.
 Hozzávalók a pogácsához:
 
500 g főtt burgonya (kihűlve, áttörve)
400 g vaj
40 g
40 g élesztő
50 g tojás sárgája (2 nagyobb tojásé)
700 g liszt

 Elkészítés
A kihűlt és áttört főtt burgonyát, keverjük simára a vajjal és a sóval. Majd dolgozzuk bele a tojássárgáját és az élesztőt. Végül gyúrjuk össze a liszttel. Egy éjszakán keresztül pihentessük hűtőben. Másnap gyúrjuk simára, és nyújtsuk ki 2-2,5 cm vékonyra. A tetejét késsel csíkozzuk meg, majd kerek kis kiszúróval szaggassuk ki. A tetejét kenjük meg egész tojással. És tepsire pakolva szobahőmérsékleten fél órán keresztül pihentessük. 220-230 előmelegített sütőben 12-13 percig süssük.
Egyetlen helyen szúrtam el, ha ezt elszúrásnak lehet nevezni, hogy már megszoktam az én hajtogatott pogácsáimat, s ennek a tésztáját is automatikusan elkezdtem hajtogatni. Amikor már másodszor hajtogattam, akkor jöttem rá, hogy Ó ezt nem kellett volna. A minőségén semmit sem változtatott. Annyi változás történt a tésztával, hogy sülés közben "elborultak" részegesek lettek a pogácsák. Viszont a fenti mennyiség (126 db pogácsa) kárpótolt mindenért. Egy jó pár zacskóval beraktam a fagyasztóba, s amikor elővesszük ugyanolyan finom friss, mint amikor kisült.
Ismétlésre vár.

2012. december 5., szerda

Csirkecombok baconban


Végy 5 db aprócska kis csirkecombot, találd ki hogy mire elég és mire nem. Gondolkodás helyett gyorsan fogj hozzá és mindjárt elkészült belőle a kétfogásos finom ebéd.
Reggel 9-kor még tényleg nem tudtam mi lesz belőlük, de kialakult és nem is maradtunk éhen, sőt !
 
A combokból sok-sok zöldséggel (sárgarépa, paszternák, vöröshagyma, fokhagyma, paradicsom, zöldpaprika, köménymag, karalábé, zellerzöld) és egy kisebb tojásból grizgaluskával egy nagyon finom kis levest főztem. Olyan jó fél fővésben voltak a combok, amikor kiszedtem a levesből.

Minden egyes combot becsomagoltam két szelet bacon szalonnába. Vékonyan kivajazott jénaiba egymás mellé téve, a jénai tetejével beborítva, előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sültek.
 
Amíg a húsok sültek, addig 6 db közepes krumplit meghámoztam, hatfelé vágtam, megmostam, konyharuhában leitattam róla a vizet. Sütőfóliával (LIDL-s fekete) bélelt tepsire raktam, megspricceltem olajjal (nagyon enyhén) és a már jó meleg sütőben 15 perc alatt ilyen szép pirosra sültek. Tálaláskor sültkrumpli fűszersóval ízesítettem.
 
Én lilakáposztával, míg a ház ura őszibarack befőttel fogyasztotta. Érdemes kipróbálni. Nálunk biztos, hogy még elő fog fordulni a tányérunkon.

2012. december 2., vasárnap

Narancs lekvár

Mikor is főzzünk lekvárt, ha nem decemberben. Na de miből is? Abból a megvásárolt narancsmennyiségből, ami már csak az  elfogyasztásra várt. Nem győztük enni, levét inni, így aztán jutott lekvárnak is belőle. Már csak azért is, mert nagyon finom édes (szerdáig még a TE.....Ó-ban akciós) Nagyon tudom ajánlani.
 
Hozzávalók és elkészítés:
 
2,5 kg héjától megtisztított narancs (letisztítottan ennyi a súlya)
50 ml édesítőszer
2 tasak dzsem fix 3:1-ben
 
A narancsokat megmossuk, megpróbáljuk úgy leszedni a héját, hogy majdnem egyforma csíkokat adjanak. (ezekre a narancshéjakra ugyanis később még szükségünk lesz.)
A narancshúst késes robotgépben, vagy turmix, vagy kinek mi van, összedaraboljuk, s egy lábasba beleöntjük. (maradhatnak benne darabkák is, majd jó lesz a lekvárban rájuk harapni.
A lábast feltesszük a tűzhelyre, hozzáadjuk az 50 ml édesítőszert, s felforraljuk (kb 5-6 perc) Amikor felforrt, berleszórjuk a dzsemfixet és ezzel is még 1,5 percig forraljuk.
 
A tisztára mosott üvegekbe belekanalazzuk, tetejét rácsavarjuk, s 5 percre fejre állítjuk.
Ezután úgy ahogy vannak, mehetnek a kampra polcára.


A leszeletelt narancshéjakat egy fazékba belerakjuk és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Tetejére jó tenni egy lapostányért, ami lenyomja, így minden narancshéj a vízben ázik. Három napon keresztül naponta cseréljük rajta a vizet, majd következik a narancshéj kandírozása. A kandírozott narancshéjat kalácsok, s különböző sütemények sütésekor szoktam elhasználni.
Na de a kandírozásról majd akkor, amikor már elkészült --- hamarosan.

2012. december 1., szombat

Barna kalács aszalt gyümölcsökkel


Nem ért véget a kelt tészta sorozat, de egy kis hiba csúszott  a kalácskészítés során a sorrendbe. Eléggé sietős dolgom volt, s azzal nem is számoltam, hogy ennek a kalácsnak még ki is kell sülnie, ezért aztán úgy ahogy jött, illetve ment minden a dagasztógépbe.  A baki az volt, hogy nem a fele tésztába tettem a kakaóport, hanem úgy mindenestűl a többi hozzávalókkal együtt dagasztotta meg a gép. Na de mindíg csak ennyi baj legyen egy ilyen kaláccsal.

Hozzávalók a tésztához:

60 dkg finom liszt,
4 dl langyos tej,
csipet só,
6 dkg cukor
3 tojás sárgája
2 evőkanál olaj,
2 evőkanál holland kakaó
4 dkg friss élesztő

A kalácstésztába
6-7 szem aszalt sárgabarack apró kockára vágva
fél marék aszalt vörösáfonya


Elkészítése:

A 4 dl tejet meglangyosítom, felében felfuttatom az élesztőt, pici cukorral. Amikor az élesztő felfutott (ez nálam kb 5 perc volt) akkor az összetevőket dagasztógép elkezdte keverni, majd dagasztani. (keverés kb 1 perc, dagasztás kb 5 perc)
Na és itt nem kellett volna hozzáadni a kakaót, de hát ez így sikerült, s állítólag nagyon jól.

Leállítom a gépet, az edényből a tésztát, kelesztőtálban jócskán duplájára kelesztettem, majd amikor megkelt, három részre elosztottam és összefontam.


Sütőfóliával bélelt -nagy méretre kihúzott tepsibe raktam.(LIDL-s fekete fólia, ami még szerdáig nagyon olcsón kapható, most leárazva. Érdemes ezt a sütőfóliát használni. Én már kb 3 éve vettem az elsőt, de még mindíg használom. Nagyon profi. Csak le kell mosni és használható újra.)
A formában még 40 percet kelt. Utána a tetejét tojásfehérjével lekentem, s az előmelegített sütőben 170 fokon kb 30 perc alatt készre sült.


Bevallom, rosszabbra számítottam, de még én is elégedett voltam ezzel a barna kaláccsal :)

2012. november 30., péntek

Pudingos kelt kiflik

                             
 
 
Lekváros bukta sütésére hangolódtunk, de eltelt pár nap, amikoris rászántam magam, hogy megsüssem. Vannak az embernek szerencsétlen napjai, amikor még a lakásból sem szívesen teszi ki a lábát. Hát ez volt az én napom. Nem a kamráig, hanem a garázsig kellett volna kimenni, ott vannak elraktározva a különböző -télire  eltett- finomságok, többek között a lekvárok is. Még a hátam is borsódzott, hogy kimenjek, mikor eszembe jutott, hogy este pudingos kívánságműsor volt, és maradt egy jó nagy adag. Azt is tudni kell, hogy én pudingot vagy nem tudok, vagy nem szeretek csinálni. Nekem soha sem olyan jó kemény, mint amilyennek lenni kell. Ezért aztán nélkülözöm az elkészítését ott ahol csak lehet. Na de most, olyan jó keményre sikerült és olyan sokat csináltam, hogy maradt belőle. Én nem eszem meg  szerencsétlent. Jött az ötlet, s azt hiszem, hogy valahol blogokon is láttam már, hogy pudinggal töltik meg a kifliket. Öröm és felsóhajtás, nem kell kimenni lekvárért !!!
A tésztához van nekem egy nagyon jó kis kelt kalács receptem, amiből mindíg kifolyik a kakaós töltelék sülés közben, (ha jól emlékszem ostoros kalácsnak nevezik?) na én ezt a tészta receptet használom minden féle kelt tésztához kalácshoz, s most is ezt vettem elő.
 
Hozzávaló a tésztához:
 
60 dkg finomliszt
1 tk. só
3 ek. cukor (a tésztájába cukor helyett én édesítőszert használtam) 
1 tojás
2 tojás sárgája
3 dl langyos tej
6 dkg vaj
3 dkg  élesztő
Az élesztőt langyos tejben felfuttattam, a többi hozzávalót a dagasztógép edényébe tettem, majd hozzáadtam a felfuttatott élesztőt.
Pár perc alatt elkészült a tészta, amit először a dagasztó gép táljában letakarva hagytam kb 30 percig. Az idő leteltével kiborítottam a nyujtó deszkára. Megpróbáltam 12 egyforma adagokra vágni őket.
A kis gombócokat téglalap alakúra kinyújtottam. Egyik végére egy jó nagy evőkanál vanília pudingot tettem. A tészta két oldalát behajtottam, majd feltekertem. Az elkészült (óriás) kifliket sütőpapírral bélelt tepsire raktam és gyengéden egy zsiletpengével bevágtam és hagytam jó duplájára megkelni.
 
 
 
A kiflik tetejét tojásfehérjével lekentem, s a 180 fokra előmelegített sütőben kb 15 perc alatt készre sütöttem. Érdemes figyelni sülés közben, mert ha már ilyen szép piros, akkor ki lehet venni. Ilyenkor szoktam elmondani, hogy mindenki a saját sütőjét ismeri. Az enyém nagyon hamar, és nagyon alacsony fokon süt.
 Ez a cukrozatlan tetejű az én adagom, de a többiekét, akiknek nincs ilyen "édes" gondjuk, olvasztott vajjal megkentem és durvára darált cukorral meghintettem.
 
Így utólag már azt is tudom, ha legközelebb csinálnám, akkor kisebbekre vágnám a gombócokat és biztos, hogy két tepsire raknám, ugyanis majdnem nem fértek be a tepsiben, és még sülés közben is nőttek.


2012. november 19., hétfő

Csirkemáj baconbe tekerve



Hozzávalók:
0,5 kg csírkemáj (szív nélkül)
13 szelet bacon szalonna (ennyi volt egy csomagban)
2 gerezd fokhagyma (szeletekre vágva)
2 evőkanál kacsazsír
kevés szárított majoranna

Körethez
Törtburgonya kacsazsírral.


A májat hártyáitól megtisztítjuk, előző este fokhagymás tejbe beáztatjuk. A baconszalonnákba beletekerjük a csírkemájat, parányi szárított majorannával megszórjuk,  s egyenként a sütőedénybe lerakjuk.

A fokhagyma gerezdeket szeletekre vágjuk és minden máj közé bedugdosunk egyet, ami megmarad a májak mellé beleszórjuk. A kacsazsírt elosztjuk a májak között.  Az edény tetejét rátesszük és 220 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt készre sütjük.
 
Törtburgonyával  tálaljuk.
 
4 db nagyobb krumplit meghámozunk, sóval ízesített forró vízben fedő alatt 5-6 percig főzünk, majd leszürjük a levét. Az elkészült máj alatt lévő kacsazsírral meglocsoljuk, összekeverjük és tányérra rakjuk. Nem kell feltétlenül pürésíteni a krumplit, sokkal finomabb, ha kissé darabosan marad a krumpli.
 
Kedvenc almakompótunkkal fogyasztottuk, amit úgy készítek, hogy 2 dl vízben fél citromot felkarikázva, szegfűszeggel ízesítve a levet felfőzöm, folyékony édesítőszert adok hozzá. Kb 5 percig főzöm a levet, addig a citrom és a szegfűszeg íze jól kifő. 4 db almát meghámozok, szeletekre vágom és hozzáadom a fűszeres léhez, majd felöntöm annyi vízzel, hogy éppen ellepje az almákat. Fedő alatt 5 perc alatt elkészül.
 
Ha ügyesen dolgoztunk, akkor ez az étel is a félórás elkészítésű kategóriába tartozik.

2012. november 17., szombat

Paprika krém

Ezt az ízletes paprikakrémet még október közepén  készítettem. Aztán addig halogattam a posztolását, hogy már majdnem el is felejtettem. Jobb későn, mint soha elv alapján, hogy jövőre el ne felejtsem hogyan is készült, ezért most elhoztam.

Most is csak úgy jutott eszembe, hogy a mai ebédhez éppen ebből a krémből használtam.

Nagyon egyszerű elkészíteni. Semmi más nem kell hozzá, mint paprika és só, na meg egy jó kis húsdaráló. S egy kevéske nagyon csípős paprika sem árt.

A fotón látható mennyiség 2 kg tisztított pritamin paprikából, 3 óriási nagy darab piros -nagyon- erős paprikából, s hozzáadott  0,5 kg sóból áll.

A paprikákat ledaráltam, kilónként 25 dkg sót hozzáadtam, elkevertem, s (mikróban) fertőtlenített  üvegekbe kanalaztam. A tetejét rácsavaram és mentek a kamra polcára.
Tartósítószer mentes !!!!
Használatakor figyelembe kell venni, hogy ez eléggé sós, tehát az ételt utána kell sózni, amikor már a paprika krém benne van.

2012. november 5., hétfő

Pácolt préselt csülök

 ...hogy ne mindíg csak ebédet és vacsorát hozzak, eldöntöttem, hogy most a korán kelőknek kedvezek ezzel a jó kis finom reggelivel, ami nem más, mint nyers sertéscsülök pácolva, préselve.
 
A 2 kg kicsontozott nyers sertéscsülköt 2-3 hétre bepácolom. Ilyenkor sonkapácsót használok, ami tartalmaz: fokhagymaport, feketeborsot, vöröshagyma granulátumot, szegfűborsot, koriandert, káliun nitrátot, borókabogyót és babérlevelet. (Magyaros sonkapác füszerkeverék, 150 gr-os kiszerelésben, 12 kg hús pácolásához elegendő, sertés, pulyka, csontos vagy csont nélküli husok pácolásához használható.)
 
Én a 2 kg csülökhöz 2,7 dkg konyhasót (ami nem lehet jódozott) 2,5 liter vizet, 25 gr pácsót, valamint 2 nagy fej -karikára szelt- vöröshagymát raktam egy nagy fazékba, s ebbe tettem bele a darabokra vágott csontozott csülköt. Nyári időszakokban hűtőszekrényben, de most a hideg beálltával már akár a garázsban, vagy a kamrában tárolom, s 2-3 hétig -másnaponta megkavarva- a páclében pihennek a húsok.
Amikor a pácolási idő letelt, akkor ebben a páclében megfőzöm a csülköt, majd kiszedem a léből és átrakom a sonkaprésbe. Egyetlen éjszaka elegendő ahhoz, hogy összeálljon, s szeletelni lehessen.(Persze már egy-két óra mulva is, amikor kihült, lehet fogyasztani.)

 Jó étvágyat ehhez a finom -parasztos- reggelihez, amihez kifejezetten egy óriási nagy pritaminpaprika és a frissen sült kenyér dukál.
Csak halkan jegyzem meg, ha ilyeneket fogyasztok, akkor a koleszterin szintem tökéletes, ha esetleg diétába fogok, akkor a csúcson van .Erre mondják azt, hogy fordítva vagyok bekötve. Én meg azt, hogy hála az égnek, mert inkább ilyen finomságosat eszem, mint holmi féle fogyókúrásnak nevezett diétás akármiket :) amit ráadásul nem is szeretek.
 
Nálunk a húsvéti sonka is így készül.