2010. november 30., kedd

Balzsamecet krém



Másfél litert készítettem ebből a finomságból. Igen, igen, lehet, hogy már mondja is valaki, hogy mi a csudának ilyen sokat? --- hááááát mert jön a karácsony, itt van az apró ajándékok elkészítésének ideje. S nem utolsó sorban azért, mert nagyon, nagyon szeretjük. S nem csak húsok mellé, de még egy-egy fagyihoz, vagy édességhez is el tudom képzelni, annyira finomra sikeredett.
Hozzávalók:
7,5 dl jó minőségű vörösbor,
7,5 dl balzsamecet,
4,5 dl szőlőlé,
1 kisebb fej fokhagyma
1 nagyobb, (vagy két kisebb) fej lilahagyma,
15-20 dkg méz,
6 evőkanál barna nádcukor,
1 csomag szárított kakukkfű, (a friss is megfelel, de nekem nem volt. Frissből legalább 10 szál,
1 csapott teáskanál só,
1 csapott evőkanál citrombors
2 evőkanál étkezési keményitő,

Egy kb 4 literes lábasban a barnacukrot karamellizáltam, majd hozzáöntöttem a bort, és a balzsamecetet, az apró kockára vágott lilahagymát és a félbe vágott fokhagyma gerezdeket. Kb egy óráig főztem (bár lehet, hogy csak 50 perc volt :).
A felforrt lét félretettem, lefedtem, s addig a szőlőt kipréseltem és a 4,5 dl szőlőlébe elkevertem a mézet, a kakukkfüvet, sót, borsot.
A boros, balzsamecetes levet leszürtem, s hozzáadtam a szőlőlét a belekevert anyagokkal. Rövid forralás után az étkezési keményítőt elkevertem kevés borral és ezzel besűrítettem az egészet, majd újra leszürtem. (jó sürü szürőn keresztül, hogy a kakukkfü nehogy átjusson a szűrőn.)
Még melegen üvegekbe öntöttem és hagytam kihülni.
Egy dologra nagyon oda kell figyelni, amikor elkészül, hogy ne kóstolgassuk sűrűn, mert akkor úgy járunk, mint itt a jobb oldali üveg, hogy nem lett tele :-)
Jaj de finom lett.
Amikor kihült mehet a hűtőszekrénybe.


Sonka tojással

S akkor még mindíg nincs vége a fionom reggelik sorának............. Húúúúúúú amikor már azt sem tudom, hogy a ház urának mi is lenne a legjobb. Bár szerinte neki mindegy, Ő nem válogat, de azért nála ez az igazi kedvenc reggeli. (vagy a soktojásos rántotta, megtüzdelve minden földi jóval)
Nekem pedig még szerencsém is van vele, mert ezek az 5 perces reggelik, amiket én úúúúgy imádok, mert nem kell sokáig a konyhában toporogni :)
E evőkanál olajra 2 szelet sonkát tettem, egy pillanat alatt meg is fordítottam és azonnal melllé ütöttem a két tojást, arra ügyelve, hogy ne süljenek keményre.
Pritaminpaprikával és egy jó forró gyümölcs teával tálalva, fincsi reggeli.

Melegszendvics reggelire

Amikor az ember lánya kora reggel rádöbben, hogy csak egy pár szelet szárazkenyér bújt meg a kenyértartóban................ ---- no akkor tálalja az asztalra, szerintem a legfinomabb reggelit.
Éppen így jártam, de azért ezt sem adtam föl :-)
Hűtőajtó kinyit, minden maradék előszed, szárazkenyeret picit megpirít, rárakni a sok kis maradékot, majd a tetejét pizza-sajttal befedni, bedugni a mikróba, s egy grillfokozaton 1-2 perc és készen is van. Hozzá egy jó csipkebogyó tea és kész egy fenséges reggeli.....



Az én szárazkenyeremre került egy kis maradék sonka, egy kevéske szalámi, egy-két karika lilahagyma, egy-egy szelet kaliforniai paprika, egy karika paradicsom, majd mindezeket borította a sajt.


Zöldséges rakottas

Hozzávalók:

Karfiol, brokkoli, sárgarépa, fehérrépa, kelbimbó

A karfiolt és a brokkolit rózsáira szedtem, a répákat karikára vágtam. Forrásban lévő sós vízben előfőztem. Kb 5-7 perc. Jó ha olyan kis roppanósak maradnak a zöldségek. Leszürtem a zöldségeket és egy jénai tálba szépen leraktam.


Egy nagy pohár tejfölbe (4,5 dl) belekevertem 2 db egész tojást, pici sót, és egy mokkáskanál citromborsot. Rálocsoltam a zöldségek tetejére és forró sütőben kb 20 perc alatt szép pirosra sütöttem.

Bármilyen zöldséggel el tudom képzelni. Nagyon-nagyon fincsi volt.

Jó kis könnyü, laktató, de egészséges kis főétel kerekedett belőle :-) Húsmentes napokra ajánlom. Azóta már másodszor is elkészítettem, s a tetejére parányi füstölt sajtot reszeltem. No így is nagyon finom volt.

Tejszínes gombamix szélesmetélttel

Az egyik nagyáruház hűtőpultjában találtam rá erre a gombamixre, ami igencsak nagy kedvencünkké vált. Sok-sok fajta gomba van benne, s ezért az íze is irtó finom. Természetesen egy jó pár kiegészítővel azért megbolondítottam.
Egy evőkanál olajon egy nagy fej -apróra vágott- sonkahagymát megpuhítottam, 1 db zöldpaprikával, 1 db nagy paradicsommal gazdagítottam, majd hozzátettem a gombamix felét (Az egy adag gombamix ugyanis minimum 4 személyre van tervezve) Még igy is, hogy csak a felét tettem bele, jó nagy adag készült belőle.)
Amikor a gombák a hagymával, paprikával, paradicsommal jócskán összeérlelődtek (kb 15 perc), 1 kávéskanál piros füszerpaprikával szinesítettem, majd 2 dl tejszinnel besűrítettem.
Ezalatt az idő alatt a hozzávaló széles metéltet sós, lobogó vizben kifőztem.


Tálalásnál a tésztára halmoztam a tejszínes gombamixet, s a tetejére még egy kis sajtot is reszeltem.

Egy kis házi tészta


Jó sokáig nem tudtam a bal kezem használni a kora nyári baleset óta. Bár az is igaz, hogy még most sem tudok vele fogni, érzékelni.
Na de azért nem lehet mindent feladni, inkább "dolgoztatni" kell, hogy mielőbb használható legyen :-)
Az is igaz, hogy éppen ehhez a tészta késztéséhez mégcsak a kezeimet sem nagyon kellett használni, ugyanis mindent a gépek csináltak, én csak "kiadtam a parancsot" :-)
Igy próbáltam a haszontalannak látszó hosszú hónapokat hasznossá tenni.
A késes robotgép edényébe raktam sorban a következőket:
4 db egész tojás,
csipet só,
kb 1 dl olaj,
40 dkg liszt.
A robotgép egy perc alatt egy szép nagy gombóccá formálta a tésztát. Ezután már csak a nyújtó masinát kellett beüzemelni, s élvezettel nézni, hogy készül el pillanatok alatt a legfinomabb házi tészta. (a gépet tekerni meg egy kézzel is lehet) :-)


Az én nyújtó gépem többfunkciós: cérnametélt, fodrosmetélt, szélesmetélt, derelye és ravioli készíthető vele. Igy aztán sok-sok fajta tésztát készítettem nemcsak magunk részére, de a családot is elláttam, mindnyájunk örömére :-)
A raviolit amikor elkészítettem, 2 személyes adagokban lefagyasztottam, igy aztán jócskán még időt is spóroltam vele.


Graham kenyér - tupperben



Nagyon rég "jelentkeztem", de sajna megvannak a nyomós okai. Ma aztán úgy döntöttem, hogy megpróbálok egy pár elmaradásomat bepótolni, mert a receptfüzetem helyett ma már én is a blogot használom, ugyanis ide gyüjtögetem saját receptjeim. Igyekszem gyorsan lejegyezni, nehogy elfelejtsem :-)


Mi is kellett ehhezt a graham kenyérhez - ami éppen tegnap sült ki?


3 dl víz
0,5 dl olaj
30 dkg BL 80-as liszt
10 dkg rétesliszt
10 dkg graham liszt
30 dkg élesztő nélküli kovász (a kovász is grahamlisztből készült)
1,5 nagy mérőkanál só (kenyérsütőhöz tartozó müanyag kanál)
1 kis mérőkanál barna cukor
2 dkg élesztő
késhegynyi askorbinsav
2 evőkanál burhonyapehely


Elkészítése:


A vizet és az olajat a kenyérsütőgép üstjébe tettem.
A liszteket, a sót, a burgonyapelyhet jól összekevertem és ráöntöttem a folyadékra, majd hozzáadtam a grahamlisztből készült kovászt.
Az egész tetejére (kovásszal ne érintkezzen) rámorzsoltam az élesztőt és az egyik lisztes sarokba szórtam a cukrot.


A gép 20 percig dagasztott, utána kikapcsoltam, a tetejét lehajtottam és még 20 percig otthagytam kelni a tésztát. Ezután kivettem az üstből, kicsit átforgattam, és kelesztőtálban 40 percig duplájára kelt.
Kivettem a kelesztőtálból, megformáztam és elhelyeztem a tupper kenyérsütőedénybe, ahol szintén kb 40 percig tovább kelt.
A tészta tetejét egy éles pengével bevagdostam. Hideg sütőben kezdtem el a sütést. Végig 180 fokon kelt és sült a kenyérkém. 35-40 perc kell ehhez a színhez.
Természetesen ezek az idők az én villanytüzhelyemhez adottak. Nyilván minden tüzhely más, és más hőfokon süt, ezt azért figyelembe kell venni.


Az első kovászom 2010. május 28-án készült, azóta csak szaporítom, s óriási csodát tud müvelni a kenyérrel.


Egy jól zárható müanyag dobozban hütőben tartom a kovász a következő sütésig. Kenyérkészítéskor már nem nagyon méregetem, csak hozzákanalazom a liszthez. Legalább egy jó evőkanálnyi kovászt hagyok a dobozba, s ehhez 2 dl vizet öntök, majd 20 dkg lisztet (mikor milyet) keverek hozzá. 2-3 óráig kinnhagyom a konyhapulton, majd a hütőszekrényben várja a következő sütést.



2010. november 9., kedd

Rakottkrumpli és egy megszokott kenyér

Ennek az egyszerű ételnek különböző változatával találkozhatunk, mondhatjuk úgy is, ahány ház (konyha), annyi szokás. Általában hétköznapokon készítem, amikor csak ketten vagyunk, de ilyenkor is kétféle képpen. Én nem szeretem benne sem a sonkát, sem a kolbászt/- szalámit, csakis a krumplit, jó sok tejföllel és jó sok karikára szelt főtt tojással. Míg a férjem igenis kéri bele a jó kis hazai szalámi szeleteket. No meg a reszelt sajtot.
Ezért aztán úgy szoktam elkészíteni, hogy egy hosszúkás jénai sütőbe rakom a hozzávalókat úgy, hogy az egyik fele kolbászos, míg a másik felében csak -de sokkal több- főtt tojás karikák kerülnek. Igy aztán igazságosan osztozunk és mindenki kénye- kedve szerint eheti a frissen sült kenyérrel :)


Nem írok pontos hozzávalókat, mert ki így, ki úgy szereti. Alap összetételei: (nálunk most négy főre)
Héjában főtt krumpli (4 jó nagy) - 10 db főtt tojás - házi szalámi szeletek - tejföl - nyers tojás - só - parányi citrom bors - 1 nagy doboz tejföl - reszelt sajt.
Egy fazékba beleraktam a jól megmosott krumplikat, egy evőkanálnyi sót, s annyi vizet öntök rá, hogy jócskán ellepje. Amikor már majdnem megpuhultak a krumplik, hozzáraktam a megmosott tojásokat. Igy főttek készre. Hideg vizzel leöntve hütöttem le annyira, hogy mind a krumpli, mind a tojás tisztitható legyen.
A krumplikat kettéosztottam, felkarikáztam. Egyik felével beterítettem a jénai alját, picit megsóztam, borsoztam. Itt jött a variáció: egyik felére raktam a szeletekre vágott szalámit, majd a karikára vágott főtt tojásokat, míg a másik felét jócskán megraktam csak főtt tojás karikákkal. (ez az én részem) Szintén sóztam, borsoztam.
Egy tejfölbe belekevertem 2 nyers tojást, s egy jó maréknyi reszeltsajtot, s a felét rákanalaztam a kolbászos-tojások tetejére, majd a krumpli felkarikázott másik felével beterítettem. Egy picit itt is megsóztam, s a maradék tejfölös, tojásos, reszeltsajtos masszát rákanalaztam az egészre.
2 perces sütőmelegítés után beraktam sülni. Kb 15-20 perc alatt összesül, s a sajt szépen megpirosodik a tetején.
Így néz ki az én jó kis (kétfajta) rakottkrumplim, ami ráadásúl jó szaftos is :) Ehhez már tényleg csak egy jó kis finom friss kenyér szolgálhatott.
A kenyér receptjét azért nem írtam le és nem külön posztoltam, mert eszméletlen sok összetevőből áll, miután kamraürítés címén minden lisztmaradékot igyekszem felhasználni. Egyébként egy enyhén tönkölyös, rozsos, graham liszttel kevert anyagból állt össze, s a folyadékot is viz és tej összetétele adta, egyharmad viz, kétharmad tej arányban.




2010. november 4., csütörtök

Almás-pudingos - vagy pudingos almás ? :))

Hozzávalók :
20 dkg liszt - 3 dkg vaj - 5 dkg porcukor - 2 evőkanál olvasztott méz - 1 egész tojás - kicsi szalalkáli tejben feloldva -
Összeállítom és rövid ideig hütőszekrénybe teszem .
Almapuding hozzávalói:
1 kg almát megtisztitottam és apró kockákra vágtam - 7 dl vizben - 30 dkg cukrot feloldottam, felmelegitettem, s amikor elkezdett majdnem forrni, beletettem az almakockákat.
Nagyon rövid ideig -1-2 perc-ig kell csak főzni, hogy az almakockák egészben maradjanak.
4 csomag főzős pudingot - 4 dl hideg vízben elkevertem, s a forró almakockákhoz adtam, de ekkor már levettem a tüzről a lábast.
Amig langyosra hült a vaniliás almakompótom, addig a tésztát kisütöttem.
A tésztamennyiséget két egyenlő részre osztottam és a sütő legnagyobb tepsijének fenekére sütőpapirt tettem, s erre rá a tésztát. Akkora legyen a tészta, mint a nagytepsi feneke.
Fontos!!!! A tepsi fenekére kell a sütőpapír és arra a tészta. Igy amikor kisül, csak le kell csúsztatni. Ronda kemény, törékeny tészta, de a meleg puding hatására gyönyörü szinüvé és puhává válik.
Sütési idő (nálam villanytüzhely sütőjében ) 5-6 perc.
Nem melegitettem elő a sütőt az első tésztánál. A második lapot mielőtt betettem, lekapcsoltam a sütőt és nyitva hagytam pár percre a sütőajtót, hogy hüljön.
Igy a második adag tésztának már csak 4- 4,5 perc elegendő volt.



Amikor az első tészta kisült, elkezdtem rárakni a pudingos almát, s ahogy a második tészta is elkészült, azonnal ráhelyeztem a töltelék tetejére.
A felső lapot olvasztott vajjal (margarinnal) megkentem és porcukorral meghintettem.
Szépen szeletelni csak akkor lehet, ha legalább egy órát áll, s addigra teljesen ki is hül.

2010. november 3., szerda

Rösti vacsora minden mennyiségben...........

Nagyon gyors vacsora kellett, s ilyenkor elővesszük nagyanyáink "kócos fasirtját", amit ma már csak úgy lazán Röstinek nevezünk :)))))

Én aztán beleadtam apait, anyait, na meg a jó kis hozzávalókat.
Most nem a digitális mérleget, hanem a szememet vettem elő, az volt a mérce, merthogy nagyon siettem, de azért ez egy olyan étel, amit elrontani sem lehet.
Egy kis darab, de jó húsos szalonnát felkockáztam, jénaiba raktam és a mikróban 1 perc alatt átsütöttem.
Amig a szalonnakockák kisültek, addig 2 hatalmas almát, egy jókora zellert lereszeltem, adtam hozzá 2 tojást, parányi sót (mert a szalonna sós), kevés citromborsot. Ezeket jól összekevertem, s kb 3 pupos evőkanál liszt, apróra vágott petrezselyemzöld, s a kisült szalonnakockákat kellett még hozzáadnom, hogy egy kellemes masszát kapjak.


Amig a masszát elkészítettem, a tea is kifolyt és az olaj is felforrósodott, amibe a masszákból egy jó kanálnyit tettem. Lenyomkodtam a serpenyőben egy kicsit, és gyorsan mindkét oldalát megsütöttem.
Kenyér nélkül, jó forró teával jócskán bevacsoráztunk-tam-tem, én, míg a ház ura azért a kenyeret nem hagyta ki.

Hecsedli lekvár

Válassz egy gyönyörü napsütéses délutánt, lehetőleg akkor, amikor reggel még dér lepi a határt, s megbizonyosodhatsz, hogy a csipkebogyókat is megcsípte az első dér. Ugyanis ekkor lesz a legfinomabb lekvár belőle, s szárítani is ekkor érdemes, amiből télen jó kis tömény C-vitamint nyerhetünk, s fogyaszthatjuk teának megfőzve.
Végy magadhoz egy tálat, amit magaddal viszel, s legalább 1.537 szem csipkebogyót szedegess le (megszámoltam, az enyém pontosan ennyi volt) ahhoz, hogy legalább ennyi lekvárod legyen, s még szárítani is maradjon. Ez jócskán 3 kg. Utána már csak az elszántságodat kell előszedni, s indulhat a munka.
A bogyókat szépen megmostam, végéről levágtam a virág ottmaradó részét. Szárától és az esetleges levéltől megfosztottam. Egy jó nagy fazékba beleraktam, s annyi vizet öntöttem rá, hogy ellepje, de miután menet közben még kellett hozzá öntenem vizet, így azt mondanám, hogy a bogyók fölött legalább még 6-8 cm viz legyen.
Kb 2 óra hosszáig főztem, majd miután eljött az este, szépen beraktam a kamrába, és megvárta a következő napot, mert ekkor jött az igazi MELÓdia :)



Akinek van paradicsom paszirozója azt vegye elő. Én is elővettem az enyém, de miután egyedül voltam itthon, s még mindig majdnem fél kézzel sajna nem tudtam összeállitani, igy aztán én egészen más eljárással nyertem ki a bogyókból a lekvárnak valót. Kegyetlen kemény munka, de megérte a fáradozást.
Tehát: A megfőtt csipkebogyókat át kell paszírozni, magját és a héját esetleg még tovább lehet kicsit főzni, aminek levéből jó kis C-vitaminos üditőitalt készíthetünk. A kinyert csipkebogyóhust le kell mérni. Egy fazékba beleönteni, kilónként adtam hozzá 1 tasak 3:1-ben dzsemfixet + 35 dkg cukrot.
A dzsemfixet a cukorral elkevertem, majd hozzáöntöttem a masszához. Forrt még egy jó nagyot, kb 4-5 percet.
Tisztára mosott üvegekbe raktam, fejreállítottam, majd fél óra után szárazdunsztban hültek ki.
Sajnos csak annyi maradt ki az üvegekből, amit a tányéron látni lehet, ezt pedig a mai reggelinél bevetettük, s mondhatom - s meg is veregettem saját kis vállamat - hogy isteni hecsedli (csipkebogyó) lekvár pihen az üvegekben.
Megígértem magamnak, ha még lesz szép napsütéses idő, rászánunk egy délutánt egy újabb hecsedli túrára.
Addigra remélem a paszirozómat is összerakja valaki :)