Igaz, hogy naptár szerint - január, február, itt a nyár - s lassan a tavasz felé kellene haladnunk, de a tél úgy látszik most szeretne igazából beköszönteni.
Mindezek ellenére már a tavaszra, a nyárra kell gondolni, s a palántának való magvakat lassacskán palántázó edénybe (apró virágcserépbe) kell ültetnünk, hogy mire a tavasz eljő, és az idő is melegszik, a palántáink kikerülhessenek a földbe, vagy nagyobb virágcserépbe.
Tavaly kaptam pár szem irgalmatlan erős paprika magot, amiből 1 üveg erőspistát készítettem. A megmaradt magokat szépen egyenlő arányban elosztottam és pár blogtársamnak, blogolvasómnak elpostáztam. (Hála a postának, mindenki időben meg is kapta)
Időközben a neten barangolva rátaláltam az én paprikám eredeti nevére, és sok-sok fotót néztem meg. Gondoltam megosztom Veletek, mert valahogy senki sem tudta a paprika nevét, senki sem tudta miképpen kell bánni a kis palántákkal, majd a már virágzó, termést hozó paprikával.
A tavaly elkészített erőspistám receptjétt ITT megtalálhatjátok
Gondoltam, felteszek pár fotót erről a "titokzatos" - ám de annál erősebb paprikáról, és a paprikával kapcsolatos olvasmányokhoz is eljuthattok.
Ennek a paprikának a neve HABANERO. Olvasni róla rengeteget lehet az interneten, de ajánlani tudon, ITT EZT az oldalt.
A Scoville-skála -n megtekinthetitek és összehasonlíthatjátok a legerősebb paprikákat. Szép kis statisztikai adatokat lehet találni.
Sok-sok képet lehet megnézni erről a tényleg nagyon, de nagyon csípős paprikáról ITT ezen az oldalon
Annyit még elárulhatok, hogy a paprika beérése után a szüretelést, feldolgozást, óriási keménységű kesztyüben és "gázállarcban" kell végezni, mert egyébként hetekig nem lehet lemosni a bőrünkről a paprika por által előidézett csípősséget. Nagyon óvatosan kell bánni vele, és gyermekeket a közelében sem szabad engedni.
Még egy érdekesség, hogy 1 kb HABANERO paprika örlemény -amit jelenleg lehet kapni - 15.000,- forint. Érdemes lenne termelni :-) na de ki az, aki ennyi paprikaörleményt elő tud állítani hónapokig tartó tüsszentések nélkül :)
És akkor jönnekek a fotók.
Tehát Chili paprika, ebből is a HABANERO az ültetéstől az erőspistáig. A magvakat jó két-három hét mulva el kell ültetni, mert elég hosszú az idő, amire kibújnak a földből. Én a konyha ablak párkányán nevelgettem őket tavaly, így mindíg szemelőtt voltak. Nem szabad túlságosan locsolni, de ne is száradjon ki a földje. (ez az én tapasztalatom)
Ha szabadföldbe ültetjük, akkor arra kell vigyázni, hogy ne a tűző napra kerüljenek, inkább árnyékosabb helyre, de azért az erős fény -amit nagyon szeretnek, azt kapják meg.
Nagyon sok színű létezik ebből a paprikából, a fehértől egészen a sötét bordóig. Érdemes már most olvasgatni, hogy fel tudjunk készülni a kis születendő paprikákra.
Én végig virágcserépben neveltem tavaly, onnan is szüreteltem le. Ha jól eltaláljuk a földjét, a kiültetett helyét, vagy a virágcserép helyét, ahova el tudjuk helyezni, akkor ezt nagyon meghálálja, és nagyon bő termést hoz.
Sok sikert a magvakhoz és a termesztéshez.